Koncom apríla sa Vlčinčiari opäť spoja, aby upratali svoje sídlisko. Pridajte sa aj vy!


Foto: Koncom apríla sa Vlčinčiari opäť spoja, aby upratali svoje sídlisko. Pridajte sa aj vy! Foto: Peter Pastorek

Obyvatelia Vlčiniec pred niekoľkými týždňami spojili sily, aby spravili svoje sídlisko o niečo krajším. Akciu Čisté Vlčince inicioval Peter Pastorek, ktorý v tejto časti Žiliny strávil väčšinu svojho života. Teraz opäť pozýva svojich spoluobčanov, aby sa k nemu pridali a upratali priestor okolo seba.

Prvé spoločné čistenie sídliska sa uskutočnilo v sobotu 1. apríla. Desiatky ľudí, ktorým záleží na svojom životnom prostredí, v priebehu niekoľkých hodín vyzbierali približne 50 vriec odpadu. Najčastejšie išlo o plastové či sklenené fľaše, kartóny a odhodené jedlo, Vlčinčiari však objavili aj kuriozity ako plavky či okuliare.


Myšlienka o vlastnoručnom upratovaní vonkajších priestorov skrsla v Petrovej mysli pri pravidelných prechádzkach s jeho psíkom Lili. Žilinčan totiž zastáva názor, že za čistotu svojho okolia je zodpovedný každý z nás. Ľudia sú predsa tí, ktorí neporiadok v prvom rade spôsobili.

„Pri našich prechádzkach s mojou Lili po sídlisku som si všimol, že po našej prvej akcii Čisté Vlčince je to o veľa lepšie, ale stále sa nájdu nezodpovední naši spoluobyvatelia, ktorí krabičku cigariet alebo papierovú vreckovku odhodia na zem a nie do koša, ktorý je o 5 metrov ďalej,“ napísal Peter Pastorek v novom príspevku v skupine združujúcej obyvateľov sídliska Vlčince.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Týmto spôsobom sa rozhodol znovu vyzvať svojich spoluobčanov, aby spoločnými silami upratali priestor, v ktorom žijú a na ktorý každý deň hľadia z okien. Druhá akcia Čisté Vlčince sa uskutoční v sobotu 29. apríla. Ľudia sa opäť stretnú o 10:00 hod. dopoludnia za Pivárňou Žaba na ulici Matice Slovenskej.

Účastníci si môžu priniesť vlastné vrecia a rukavice, nie je to však nutné. Prostriedky na zbieranie odpadu zabezpečí, tak ako aj naposledy, Peter Pastorek z vlastných prostriedkov. Začiatkom apríla sa obyvateľom Vlčiniec podarilo upratať prevažne ulice v blízkosti obydlí ľudí, ktorí prišli na akciu. Organizátor tentokrát dúfa, že sa pridá ešte viac Žilinčanov a vyzbierajú spolu odpad z tých najznečistenejších lokalít.

„Blíži sa mesiac Máj (lásky čas). Dostal som návrhy, aby sme si spoločne išli upratať v okolí Žilpa - našej malej nemocnice či v okolí našej univerzity takzvaný Cizov jarok. Tak ak sa zídeme v ešte väčšom počte, ako na minulej akcii, vytvoríme skupiny ktoré to tam pôjdu poupratovať. Vopred ďakujem za každého jedného zúčastneného obyvateľa Žiliny,“ dodal Peter Pastorek.


Miesto: Matice Slovenskej, Žilina
Dátum: 29.04.2023 - 10:00


Prečítajte si viac: