Počas Veľkonočnej nedele ožijú na Budatínskom hrade historické obrazy, stretnete aj panovníčku Máriu Teréziu


Foto: Počas Veľkonočnej nedele ožijú na Budatínskom hrade historické obrazy, stretnete aj panovníčku Máriu Teréziu Foto: Považské múzeum Žilina

Na stenách Budatínskeho hradu môžeme vidieť obrazy rôznych historických osobností spájaných s dejinami Žiliny. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, aký život žili? Čo by ste sa opýtali napríklad osvietenskej panovníčky Márie Terézie? 

Počas Veľkonočnej nedele ožijú na Budatínskom hrade historické obrazy. Divadelno-hravé zoskupenie RAZCA si pripravilo zážitkové prehliadky, na ktorých návštevníkom priblížia príbehy niekoľkých osobností z minulosti.

Záujemcovia sa stretnú s najznámejšou panovníčkou našich dejín Máriou Teréziou, jej radcom Adamom Františkom Kollárom, rodákom z Terchovej. Takisto spoznajú osud grófky Anny Čákiovej z Kluknavy a zažijú výstrednosti posledného hradného pána z Nededze, Štefana Pongráca. 

„Keďže ako lektorka sa každý deň stretávam v hrade s našimi obrazmi, zaujímalo ma, čo sa za nimi skrýva. A tak som začala pátrať. Zistila som, že každý obraz v sebe nesie nejaký príbeh. Vybrala som tie najzaujímavejšie, ktoré viac či menej súvisia s históriou nášho regiónu,“ vysvetľuje autorka scenára Katarína Maršalová. 

Prehliadky sa budú konať v čase o 9:15, 11:15, 13.00, 14.30 a 16.00. Kto má záujem odhaliť príbehy obrazov na Budatínskom hrade, môže si svoje miesto rezervovať. Základné vstupné je 8 eur a zľavnené 4 eurá. 

Miesto: Budatínsky hrad
Dátum: 09.04.2023 - 09:15    17:30Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu