VIDEO: Matovič po prvých minútach na Orave: Zdá sa, že Námestovo bude emotívnejšie ako Michalovce


Foto: VIDEO: Matovič po prvých minútach na Orave: Zdá sa, že Námestovo bude emotívnejšie ako Michalovce
Galéria: 18 fotiek

Líder OĽANO Igor Matovič po verejnej debate v Michalovciach s názvom „Bez ochranky“ vyrazil aj na Oravu. V Dome Kultúry v Námestove predstupuje krátko po 17. hodine popoludní pred takmer 200 ľudí spolu s poslancami Michalom Šipošom a Milanom Kuriakom.

Prvé konfliktné situácie vznikajú už pred samotným príchodom Igora Matoviča. Už na prvý pohľad je tak jasné, že názory Oravcov v hlavnej sále sa diametrálne líšia v rôznych oblastiach, čo neskôr potvrdí aj viac ako dvojhodinová diskusia. 

Ruch v miestnosti na krátku chvíľu prerušia poslanci, ktorí vystúpia na pódium. Obecenstvo zareaguje najprv potleskom, no vzápätí sa zo sedadiel ozve pískanie a prenikavé hlasy kričiace „Fuj!“. Igor Matovič preto podotýka, že stretnutie v Námestove sa zdá emotívnejšie ako v Michalovciach. 

Po rýchlej skúške mikrofónov schádzajú Matovič, Šipoš a Kuriak pod pódium, chcú tak prekonať pomyselný most medzi nimi a voličmi. Pritom za sebou zanechávajú aj v Námestove, podobne ako v Michalovciach, tri prázdne kreslá. Po otvorení debaty sa do vzduchu zdvíha niekoľko rúk, niektorí však na slovo nečakajú a svoje názory prejavujú počas celej diskusie aj bez mikrofónu. 


Rozumieme, že každý máte svoj názor. Niekto nesúhlasí s tým, čo hovorí Igor Matovič, niekto súhlasí. Skúsme sa, prosím, rešpektovať, skúsme ukázať, že v Námestove sú slušní, kultivovaní ľudia, aj keď majú iný názor,“ hovorí Šipoš a podáva mikrofón mužovi v obecenstve.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Prvá otázka znie jednoducho: „Pán Matovič, pri všetkej úcte sa chcem spýtať, že či ste celkom v poriadku?“ K nej pripája spytujúci aj niekoľko kritických slov. Časť Oravcov sa na otázke smeje a sálou znie aj potlesk, Igor Matovič však aj napriek kritike zostáva pokojný.

Dominantné postavenie medzi témami počas debaty postupne preberajú opatrenia počas koronavírusovej pandémie, ceny energií, doprava na Orave, ale aj vojna na Ukrajine a s ňou súvisiace posielanie zbraní. Priestormi v Námestove sa ozývajú rozporuplné názory, výraznú časť tvorí kritika, ale o slovo sa hlásia aj Matovičovi podporovatelia.

Podľa ich slov sa prišli poďakovať za pomoc rodinám s deťmi. Tam však podpora pre bývalého premiéra nekončí. „Pán Matovič, ja vám fandím, že bojujete proti oligarchom,“ hovorí jeden z Oravcov, kritici reagujú hlasným smiechom. Ten sa ozýva najmä zo stredných radov sedadiel. V nich sa neskôr zdvihne niekoľko rúk, keď sa Matovič pýta, či na debatu prišiel aj niekto z Občianskeho tribunálu.

Expremiér počas svojich prehovorov v debate často spomína mená Róberta Fica a Petra Pellegriniho. „Nie sme zlodeji ako oni, žili sme v mafiánskom štáte, okrádali ľudí,“ podotýka niekoľkokrát Matovič a približne po dvoch hodinách ukončuje debatu.

Ľudia, prosím vás, choďte voliť. Poďme spoločne urobiť to rozhodnutie, že či chceme, aby Slovensko zostalo súčasťou Európskej únie, či chceme, aby sa znova predávali rozsudky za kabelky, či chceme, aby Národnú kriminálnu agentúru viedol boss nitrianskej mafie Norbert Bödör, či chceme, aby mali rodiny dvesto eur na dieťa alebo sa vrátime k tým 45. Jednoducho, o tomto budú tie voľby,“ uzatvára stretnutie spolu s poďakovaním za účasť Matovič.Prečítajte si viac: