Pohľady návštevníkov Budatínskeho hradu zaujme výstava umeleckých šperkov Lucie Čertíkovej


Foto: Pohľady návštevníkov Budatínskeho hradu zaujme výstava umeleckých šperkov Lucie Čertíkovej Foto: Považské múzeum

Od štvrtka 23. marca 2023 môžu návštevníci Budatínskeho hradu v Drotárskom pavilóne počas bežných otváracích hodín až do 27. júla obdivovať pre verejnosť prístupnú výstavu autorských šperkov Lucie Čertíkovej s názvom Moje druhé ja.

Nápadité kombinácie drotárskych prvkov a postupov tvoria v jej podaní jedinečné umelecké artefakty, ktoré učaria každému oku. Lucia Čertíková sa s drotárstvom zoznámila cez drôtom opletané veľkonočné kraslice, neskôr absolvovala kurzy drôtovania v ÚĽUV-e. Spočiatku vytvárala dekoratívne predmety, no postupne svoju pozornosť zamerala na šperky.

Rodenej Bratislavčanke, geneticky sčasti spätej s regiónom bývalej Drotárie – s Kysucami, učaroval najmä antikorový drôt často v nezvyklom spojení s čiernym viazacím oceľovým drôtom, doplnený o efektné minerály a polodrahokamy,“ uvádza Považské múzeum.

Podľa kurátorky výstavy Kataríny Hallonovej, ktorá pôsobí v Považskom múzeu ako historička drotárstva, vytvára Čertíková šperky svojským imaginatívnym spôsobom zo spleti mäkkých abstraktných organických línií. Svoje umenie rozvíja väčšinou okolo centrálneho motívu, no neraz sa vracia aj k iným opakujúcim sa prvkom.

V šperkoch tak odráža svoj krehký snový vnútorný svet, inšpirovaný krásou prírody, tajomstvami vesmíru a zázrakmi života. Očarenie prírodou cítiť u nej aj v tvorbe menších plastík a objektov z tvrdého oceľového vlákna, ktoré sporadicky tvorí popri šperkoch a buduje z nich vlastný poetický alternatívny drôtený svet,“ približuje Hallonová.

Miesto: Drotársky pavilón v areáli Budatínskeho hrad
Dátum: 23.03.2023 - 14:35    27.07.2023 - 14:35


Prečítajte si viac: