Muža sfúkol vietor z Malej Fatry, padal 300 metrov. Utrpel len povrchové zranenia a prišiel o topánku


Foto: Muža sfúkol vietor z Malej Fatry, padal 300 metrov. Utrpel len povrchové zranenia a prišiel o topánku Foto: Horská záchranná služba

Horskí záchranári dnes zasahovali pri hrozivom páde turistu v pohorí Malá Fatra. O nebezpečnom incidente so šťastným koncom informovala Horská záchranná služba na svojej oficiálnej webovej stránke.

V sobotu 18. marca sa skupina slovenských turistov vybrala na výlet do Malej Fatry. Napriek zdanlivo príjemnému slnečnému počasiu na nich v horách čakala nebezpečná nástraha - vietor. Krátko predpoludním počas prechodu po hrebeni medzi sedlom Bublen a Malým Kriváňom jedného z mužov silný poryv vetra strhol smerom do Belianskej doliny.

„Mužovi sa podarilo po približne 300 metroch zachytiť o porast a pád zastaviť, no utrpel povrchové poranenia rúk a tváre. Navyše mu počas pádu vyzulo jednu topánku, ktorá spadla do doliny, čo mu skomplikovalo návrat späť na hrebeň,“ priblížili situáciu horskí záchranári.K mužovi sa ako prvá dostala ďalšia turistka z jeho skupinky, a poskytla mu prvú pomoc. Ostatní medzičasom kontaktovali tiesňovú linku Horskej záchrannej služby. Na miesto najskôr dorazil dobrovoľný záchranár, ktorý sa náhodou práve nachádzal pod vrchom Malý Kriváň. Ostatní členovia Horskej záchrannej služby využili na prepravu lanovú dráhu cez Snilovské sedlo a následne vlastné lyže.

„Pomocou lanovej techniky sa jeden záchranár spustil k mužovi, zaistil ho a pomocou lana Dyneema bol následne vyprostený z exponovaného terénu. Po ošetrení poranení mu záchranári poskytli obuv a rukavice a odprevadili ho do Snilovského sedla, odkiaľ s ním lanovou dráhou pokračovali do Vrátnej. Na ďalšie ošetrenie už na vlastnú žiadosť pokračoval v sprievode kamarátov,“ uviedli záchranári.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu