Ľudového hrdinu Juraja Jánošíka popravili pred 310 rokmi v Liptovskom Mikuláši, dožil sa len 25 rokov


Foto: Ľudového hrdinu Juraja Jánošíka popravili pred 310 rokmi v Liptovskom Mikuláši, dožil sa len 25 rokov Foto: terchova.eu

Ľudový hrdina a zbojník Juraj Jánošík zomrel pred 310 rokmi. Legendu, ktorá inšpirovala ľudovú slovesnosť a stala sa predlohou viacerých filmov, muzikálov alebo literárnych príbehov popravili v roku 1713 v Liptovskom Mikuláši. 

O presnom dátume ani o tom, ktorý kat Jánošíka popravil, záznamy v zápisnici nie sú, dostupné zdroje uvádzajú dátum 18. marca. Liptovské stoličné popravy v tom čase vykonával kat z Banskej Bystrice

V prvý deň Jánošíka vypočúvali, na druhý deň ho mučili a odsúdili. Do troch dní od rozsudku mala byť vykonaná poprava zavesením na hák. Mladík, ktorý podľa legiend bohatým bral a chudobným dával, sa dožil iba 25 rokov.


Príbeh rodáka z Terchovej prežil v ľudovej tvorbe v podobe povestí, rozprávok a piesní. Inšpiráciou bol aj pre divadelné zoskupenie RAZCA, ktoré už v sobotu 18. marca oživí terchovskú expozíciu hranými scénkami s najdôležitejšími udalosťami zo života zbojníckeho kapitána.

Viac sa dočítate v nasledujúcom článku:Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu