FOTO: Kvôli vyčerpaným turistom, ktorí uviazli v horách, bola v noci spustená lanovka na Chopok


FOTO: Kvôli vyčerpaným turistom, ktorí uviazli v horách, bola v noci spustená lanovka na Chopok
Galéria: 9 fotiek
Foto: Horská záchranná služba

Počas včerajšieho dňa vyrazila dvojica mužov zo Slovenska na túru do Nízkych Tatier. Pre nepriaznivé počasie vo večerných hodinách potrebovali pomoc horských záchranárov, starší turista dokonca skončil v nemocnici. O zásahu informovala Horská záchranná služba na svojom oficiálnom webe.

Horskí záchranári dostali žiadosť o pomoc pre dvojicu v horách podvečer v utorok 14. marca. Turisti sa nachádzali v blízkosti Krúpového sedla, pre nepriaznivé počasie, chlad a nízku viditeľnosť však nedokázali ďalej pokračovať.

Keďže sa blížil večer a obaja muži boli vyčerpaní a podchladení, záchranári sa k nim potrebovali dostať čo najrýchlejšie. Operátor lanovej dráhy Chopku preto spustil chod lanovky, ktorá vyviezla príslušníkov horskej záchrannej služby bližšie k uviaznutým turistom. Tí boli na mieste ošetrení a zateplení.Staršieho, 42-ročného turistu záchranári pomocou saní transportovali na Srdiečko, kde bol odovzdaný do starostlivosti privolanej posádke Rýchlej zdravotnej pomoci. Sanitkou bol následne prevezený do nemocnice. Druhý, 29-ročný muž pokračoval samostatne popri záchranároch na Srdiečko, kde sa stretol so svojou rodinou.

„Celá záchranná akcia prebiehala v nepriaznivých poveternostných podmienkach takmer nulovej viditeľnosti, záchranári sa týmto chcú poďakovať personálu lanových dráh za mimoriadne spustenie lanovky na Chopok,“ uviedli horskí záchranári.


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: