Od odsúdenia národného hrdinu Juraja Jánošíka ubehlo už 310 rokov, jeho príbeh priblíži divadlo v Považskom múzeu


Foto: Od odsúdenia národného hrdinu Juraja Jánošíka ubehlo už 310 rokov, jeho príbeh priblíži divadlo v Považskom múzeu

Považské múzeum pripravilo pri príležitosti 310. výročia odsúdenia národného hrdinu Juraja Jánošíka špeciálny program pre verejnosť. V sobotu 18. marca oživí terchovskú expozíciu divadelno-hravé zoskupenie RAZCA hranými scénkami s najdôležitejšími udalosťami zo života zbojníckeho kapitána.

„O Jurajovi Jánošíkovi bolo napísaných veľa divadelných hier a natočených množstvo filmov. My sme sa rozhodli priniesť náš vlastný pohľad na najznámejšieho slovenského zbojníka, založený na dostupných informáciách a z veľkej časti na našej fantázii,“ hovorí autorka scenára Katarína Maršalová.

Príbeh zachytáva život terchovského rodáka od jeho narodenia až po smrť. V krátkych scénkach vystupuje okrem Juraja aj jeho milá Anička, krčmárka z Terchovej, grófka z hradu Strečno a podstatnú úlohu zohráva kmotra Zubatá, ktorá je zároveň rozprávačom príbehu.


„Pozornému oku a najmä uchu návštevníkov zaiste neujde, že sme do nášho príbehu zakomponovali všetkých šesť expozícií Považského múzea,“ dodáva s úsmevom Maršalová. Časy jednotlivých vstupov s hranými scénkami budú o 10:30, 13:00 a 14:30 hod.

Súčasťou podujatia bude uvedenie nového krátkeho dokumentárneho filmu zachytávajúceho nielen životný príbeh Jánošíka, ale aj dobu, v ktorej žil. Film nahradí ten pôvodný a stane sa súčasťou expozície, ktorá je rozdelená do viacerých častí. 

Tie predstavujú históriu a národopis obce Terchová - vidieť môžu ukážku tradičnej izby, exponáty spojené so salašníctvom, tradičným bývaním či terchovskou muzikou. Ďalšia časť expozície je samozrejme venovaná Jurajovi Jánošíkovi, ktorá  dokumentuje nielen jeho život a smrť, ale aj jánošíkovský odkaz v kultúre.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: