Prvé nominácie súťaže Kniha Horného Považia otvárajú dvere fantázii, histórii, receptom i architektúre


Foto: Prvé nominácie súťaže Kniha Horného Považia otvárajú dvere fantázii, histórii, receptom i architektúre Foto: Krajská knižnica v Žiline

Poznáte kvalitný knižný titul z roku 2022, ktorý je prostredníctvom témy či autora textovej alebo obrazovej časti spätý s regiónom Horného Považia? Pomôžte mu vďaka nominácii zažiariť v 17. ročníku čitateľskej súťaže Kniha Horného Považia, ktorej organizátorom je Krajská knižnica v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Nominácie od čitateľskej verejnosti, autorov, zostavovateľov, redaktorov, vydavateľov, kníhkupcov či distribútorov kníh knižnica prijíma v termíne od 23. januára do 28. februára 2023. Online nominačný list môžete vyplniť po kliknutí SEM, prípadne ho doručte emailom na lajdova@krajskakniznicazilina.sk či poštou alebo osobne na adresu Krajská knižnica v Žiline Ul. A. Bernoláka 47, 011 77 Žilina.

Autori nominovanej publikácie, zostavovatelia, redaktori, vydavatelia, kníhkupci a distribútori kníh jeden výtlačok nominovanej publikácie spolu s nominačným listom doručia osobne alebo poštou na adresu knižnice. Nominované knihy budú postupne predstavované mediálnymi partnermi, na internetovej stránke knižnice a Žilinského samosprávneho kraja a v čase od 28. februára do 15. apríla 2023 budú vystavené v knižnici,“ spresnil organizátor súťaže.

Podmienkou vstupu do súťaže je pridelené ISBN. Všetky knihy budú rozdelené do dvoch súťažných kategórií, a to beletria a odborná literatúra, pričom o úspechu knižných diel rozhodne čitateľská verejnosť. Kniha s najväčším počtom hlasov získa titul Kniha Horného Považia 2022. 

BELETRIA:

Lucia Sasková 
Utajená 


Jedenásty román Lucie Saskovej vás vtiahne do víru rockovej hudby, koncertov a slávy, a zároveň vám ukáže odvrátenú stranu ilúzie, ktorú tento svet vytvára.  Budete cestovať, spoznávať úžasné miesta, cítiť zimomriavky vo vypredaných halách a počúvať piesne, ktoré vám budú ešte dlho znieť v hlave.

Ján Moravec 
Dvanásť krásavíc. Povesti o hradoch z povodia Váhu


Kniha prináša povesti, príbehy a báje o hradoch z povodia Váhu, ktoré sa odohrávajú v regiónoch Horného Považia, Turca a Liptova. Kniha je doplnená ilustráciami od Patrície Šupejovej. Prenesiete sa v čase a stanete sa na chvíľu súčasťou týchto rozprávkových príbehov.

ODBORNÁ LITERATÚRA:

Pavol Vitek, Jan Rychetský 
Bajkal – Slavnoje more 


Kniha formou rozhovorov prináša sedemnásť príbehov Slovákov, Čechov, Rusov, Buriatov a Ukrajinca, ktorí pri Bajkale nechali kus svojho srdca. Dozviete sa o histórii spätej s prítomnosťou Čechoslovákov. O sibírskych národoch a ich duchovných vodcoch – šamanoch. Bajkal je inšpirujúci a kto vdýchne jeho atmosféru, zostane asi do konca života závislým.

Lucia Calvo 
Rok za stolom 


V knihe nájdete 60 receptov rozdelených podľa ročných období. Sú medzi nimi hlavné jedlá, chuťovky, sušienky ale aj torty. Niektoré zdravé a niektoré s dávkou masla a cukru. Kniha je výsledkom niekoľkých rokov strávených tvorením a fotením receptov na autorkinom foodblogu Rozliatym tušom.


zostavil: Silvester Trnovec 
Strečno 700. Z histórie obce 1321 – 2021 


Monografia obce Strečno vyšla pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Je výsledkom nadšenia, štúdia a snahy celého autorského kolektívu, profesionálnych historikov a občanov Strečna. Kniha poskytuje bohatý  obrazový materiál z fondov Považského múzea v Žiline. 

Matúš Dulla 
Architektúra. Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov 


Prečítajte si príbehy architektúry na našom území – od pravekých zemníc po moderné sklené paláce. V knihe sa tiež dozviete, že medzi tri zaujímavé mestá patrí aj mesto Žilina, medzi tri neobyčajné diela Kaštieľ a Sobášny palác v Bytči a zaujímavosťou je Synagóga v Žiline. Kniha vychádza v edícii Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov. 

Prečítajte si viac: