Martinský poslanec nesúhlasí s protestným vypnutím osvetlenia, bude pomáhať chodcom na priechode


Foto: Martinský poslanec nesúhlasí s protestným vypnutím osvetlenia, bude pomáhať chodcom na priechode Foto: Vľavo: Jozef Petráš, vpravo: mesto Martin

Dnes večer bude na celom Slovensku prebiehať protestná iniciatíva s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej,“ do ktorej sa zapojilo množstvo samospráv Žilinského kraja. Jednou z nich je aj mesto Martin, ktoré v čase od 19:00 hod. do 19:30 hod. zhasne svoje verejné osvetlenie.


S rozhodnutím pridať sa k protestnej akcii však nesúhlasí jeden z miestnych poslancov. Jozef Petráš sa obáva ujmy na zdraví a majetku občanov, firiem či organizácií, ku ktorej by mohlo počas tejto polhodiny dôjsť. Petráš dokonca pripravil návrh na uznesenie o vyjadrení nesúhlasu, ktoré malo byť predložené na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. To sa však kvôli príliš malej účasti poslancov nekonalo.

„Myslím, že je zrejmé, že súhlasím s tým, že samosprávy potrebujú, aby sa štát snažil nájsť mechanizmy na kompenzáciu cien energií a včera bolo neskoro. Verím však, že je mnoho foriem protestu, ktoré neohrozujú zdravie a majetok obyvateľov, firiem, inštitúcií. Obzvlášť dnes večer, keď do toho ešte bude padať sneh,“ vysvetlil Petráš.

Jeho obavy pramenia aj z vážnej dopravnej nehody, ktorá sa stala v sobotu 14. januára na komunikácii prvej triedy I/65 v tesnej blízkosti obchodného centra Campo di Martin. Osobné vozidlo tu zrazilo osobu, ktorá vo večerných hodinách prechádzala cez cestu po vyznačenom priechode pre chodcov.

„Po tejto nehode sme s ostatnými kolegami začali riešiť, akým spôsobom by sme dokázali výmenou alebo doplnením existujúcich bezpečnostných prvkov zabezpečiť lepšiu viditeľnosť chodcov na tejto frekventovanej štvorprúdovke. Sám som členom zastupiteľstva, ktoré sa borí s finančnými problémami mesta a jeho organizácií, ale prepáčte, jednoducho mi nejde dokopy na jednej strane aktívne riešiť zviditeľňovanie chodcov na prechodoch a potom prísť s nápadom osvetlenie v uliciach zhasínať,“ uviedol Petráš.

Poslanec ďalej upozornil občanov mesta, aby si na dnešný večer pribalili na cestu po uliciach baterku a vybavili sa reflexnými prvkami. Sám sa chystá o 19:00 hod. postaviť k priechodu pre chodcov, kde pred dvomi týždňami došlo k uvedenej nehode, a pomáhať peším obyvateľom bezpečne prechádzať cez cestu.


Prečítajte si viac: