Tisícky domácností na strednom Slovensku ostali bez elektriny, dôvodom sú stromy padajúce na vedenia


Foto: Tisícky domácností na strednom Slovensku ostali bez elektriny, dôvodom sú stromy padajúce na vedenia Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Nepriaznivé počasie a husté sneženie spôsobilo v uplynulých dňoch množstvo problémov hlavne motoristom. Stromy a konáre však pod ťažkým nánosom snehu nepadali iba na cestné komunikácie, ale aj vzdušné vedenia elektrickej energie.

Stredoslovenská distribučná spoločnosť dnes dopoludnia zverejnila vyjadrenie, v ktorom informovala o výpadku elektriny v tisíckach domácností na strednom Slovensku. Medzi najväčšmi zasiahnuté okresy patrí aj Ružomberok.

Poruchy a problémy podľa Miroslava Gejdoša z distribučnej spoločnosti spôsobili prevažne časti drevín, ktoré polámal mokrý sneh. Viaceré stromy a konáre spadli priamo na vzdušné vedenia vysokého napätia. Krátko pred poludním bolo bez elektriny približne 11-tisíc odberných miest v niekoľkých okresoch Žilinského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja.


„Naši technici sú v teréne a poruchy priebežne odstraňujú, na mnohých miestach však ešte len prebieha ich vyhľadávanie, keďže niektoré sa nachádzajú v ťažko prístupnom teréne v horách,“ vysvetlil Miroslav Gejdoš.

Čas obnovenia dodávky elektriny má závisieť najmä od dostupnosti terénu a rozsahu poškodenia vedení. Vzhľadom na počasie distribútor predpokladal, že dodávka elektriny pre tisícky odberných miest bude spustená v priebehu niekoľkých hodín. Na miestach, ktoré to technicky umožňujú, je zatiaľ energia odberateľom distribuovaná z nepoškodených vedení.


Prečítajte si viac: