FOTO: Primátor k vandalizmu v Žiline: Financie, ktoré dávame na opravy, sme mohli využiť účelnejšie


FOTO: Primátor k vandalizmu v Žiline: Financie, ktoré dávame na opravy, sme mohli využiť účelnejšie
Galéria: 11 fotiek
Foto: Vľavo – Mesto Žilina

Ulice Žiliny čelia útokom vandalov každý mesiac. Lámu lavičky, ničia odpadkové koše a kontajnery, rozbíjajú zastávky, sprejujú múry či poškodzujú prvky na detských ihriskách a športoviskách. Samospráva podotýka, že na vyčíňanie vandalov dopláca každý obyvateľ mesta.

Na opravu zničených objektov sa skladáme všetci, pričom peniaze by vedela samospráva využiť oveľa efektívnejšie,“ uviedla hovorkyňa mesta Žilina Barbora Zigová, ktorá apeluje na Žilinčanov, aby svojou všímavosťou prispeli k prevencii pred protiprávnou činnosťou.

V prípade, že sa občan stane svedkom podobných činov, mal by sa obrátiť na Mestskú políciu v Žiline, prípadne na policajný zbor. Vo všeobecnosti platí, že tmavé a odľahlé miesta, kde nie je veľký pohyb osôb, vytvárajú vhodné podmienky pre vyčíňanie vandalov,“ spresňuje Zigová.

Podľa primátora Žiliny Petra Fiabáne sú opravy zničených objektov už bežnou aktivitou mesta, za obrovskú mieru vyčíňania však považuje poškodenie len nedávno sprístupnenej lávky na Obchodnej ulici v mestskej časti Vlčince.

Podľa predbežných obhliadok je zrejmé, že to bolo spôsobené úmyselne, a to buď ostrým predmetom alebo nejakým hrotom. Páchateľ nebol zrejme jeden a na toto vyčíňanie museli byť vandali dobre vybavení, keďže porucha krytu bola spôsobená hrubým mechanickým poškodením,“ doplnil primátor.

Vybudovanie nového premostenia stálo samosprávu necelých 300-tisíc eur, teraz, po dvoch mesiacoch od otvorenia, musí nahradiť škodu spôsobenú vandalmi, ktorá podľa predbežného vyčíslenia presiahne hranicu 3-tisíc eur s DPH.

Akákoľvek väčšia investícia stojí mesto nemalé finančné prostriedky a veľké úsilie, preto ma úprimne mrzí, že si niekto výsledky tejto práce neváži a zámerne ich znehodnotí. Financie, ktoré dáme na opravu sme mohli využiť účelnejšie,“ uzavrel Fiabáne. 
Prečítajte si viac: