FOTO: Výlet k rozhľadni Tábor na Kysuciach zvládnu aj deti, vedie k nej náučný chodník


FOTO: Výlet k rozhľadni Tábor na Kysuciach zvládnu aj deti, vedie k nej náučný chodník
Galéria: 27 fotiek

Na kopcoch Žilinského kraja môžu turisti objaviť desiatky rozhľadní a vyhliadkových veží vybudovaných z rozličných materiálov. Zatiaľ čo niektoré sú postavené len niekoľko metrov nad zemou, iné sa týčia nad vrcholky najvyšších stromov. Jedno však majú spoločné - ponúkajú tie najkrajšie výhľady na okolité lesy, lúky, polia a osídlenia.

Jednou z najnovších rozhľadní na Kysuciach je mohutná, štvorposchodová veža vybudovaná na vrchole Tábor pri Kysuckom Novom Meste. Na úpätí drevenej vyhliadky sú umiestnené dva prístrešky s posedením pre unavených turistov.


„Cesta k nej vedie zo železničnej stanice Kysucké Nové Mesto po modro značkovanom turistickom chodníku. Po približne hodinke stúpania cez smrekový les s obmedzenými výhľadmi sa dostanete na vrchol Tábora, ktorého pomenovanie vychádza z jeho osídlenia husitmi v dávnej minulosti. Pri návšteve rozhľadne sa nezabudnite podpísať do pamätnej knihy, ktorá skrýva množstvo vtipných komentárov spolupútnikov,“ uvádza Organizácia cestovného ruchu Kysuce na svojom webe.

Rozhľadňa na vrchu Tábor ponúka návštevníkom čarovné výhľady predovšetkým na kopce v Malej Fatre. Pri dobrom počasí z najvyššej plošiny rozoznáte napríklad Veľký a Malý Rozsutec, Chleb, Stoh či Veľký a Malý Kriváň. Okrem týchto vrcholkov sa turistom naskytne aj pohľad na Kysuckú bránu, Ľadonhoru či Veľký a Malý Vreteň.

K vyhliadkovej veži vedie niekoľko trás. Najrýchlejšou je turistický chodník s modrou značkou, ktorý je vhodný aj pre menej skúsených výletníkov či rodiny s deťmi. Pozornosť však treba zvýšiť v období zimy či dažďov, kedy môžu byť chodníky šmykľavé. V okolí navyše prebieha ťažba dreva.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

„Ak by ste po modrej značke pokračovali ďalej, dostali by ste sa až do Zákopčia. Celá 16 km dlhá trasa má pomenovanie podľa propagátora kysuckej turistiky a prírody, rodáka z Kysuckého Nového Mesta, Viliama Galvánka. K rozhľadni je možné sa dostať aj po zelenej značke z Ochodnice či Nesluše. Pri plánovaní trasy dobre poslúži turistická mapa alebo GPS navigácia,“ doplnila Organizácia cestovného ruchu Kysuce.

Výlet na rozhľadňu Tábor je možné spojiť s prechádzkou po náučnom chodníku Škorčie. Ten bol vybudovaný pred niekoľkými rokmi vďaka projektu z európskeho programu. Chodník má šesť zastávok, na ktorých sa turisti dozvedia rôzne lokálne informácie a končí len niekoľko metrov pod vyhliadkovou vežou.

„Začína nad Drevinou, kde sa nachádza úvodná tabuľa s informáciami práve o náučnom chodníku. Pokračuje turistickým chodníkom smerom k bývalému bunkru, ktorý ale slúžil ako pozorovateľňa. Smerom na Tábor nájdete ďalšie tabule o faune a flóre na Kysuciach a pri kríži sa nachádza náučná tabuľa o včelárstve na dolných Kysuciach,“ píše oficiálny web Kysuckého Nového Mesta.
Prečítajte si viac: