FOTO: Žilinská komunitná záhradka má za sebou prvú sezónu. Počas nej sa zaplnila záhonmi a spojila ľudí


FOTO: Žilinská komunitná záhradka má za sebou prvú sezónu. Počas nej sa zaplnila záhonmi a spojila ľudí
Galéria: 5 fotiek
Foto: Paulína Kasanická

Občianske združenie OKOPEME stojace za vznikom Žilinskej komunitnej záhradky (ZaKoZa) na Hlinách hodnotí ukončenú záhradkársku sezónu, ktorá bola ich úplne prvou, ako viac než úspešnú. Z prázdneho pozemku sa im totiž na základe plánov podarilo vytvoriť priestor prinášajúci prvé plody úrody.

Prácam na pozemku predchádzalo veľa administratívy a plánovania. Bolo dôležité vypracovať projekty, s ktorými sme sa následne uchádzali o grantové dotácie z viacerých nadácií. Financie boli pre rozbeh kľúčové,“ spomína na začiatky členka komunitnej záhradky ZaKoZa Paulína Kasanická a dopĺňa, že prvé peňažné zdroje z verejnej zbierky na platforme donio.sk mali smerovať na oplotenie záhradky.

Výstavbu plota, ktorý mal chrániť materiál na výstavbu a vybavenie ZaKoZy, napokon oddialilo vybavovanie povolení, a tak sa záhradka začala rozrastať na jar aj bez neho. Dnes je však už vďaka podpore darcov realitou. Veľkú finančnú pomoc pre ZaKoZu predstavovali aj grantové projekty. Kasanická v mene členov ZaKoZy poďakovala Nadácii Milana Dubca, Mestu Žilina, spoločnosti Kinekus, no aj spoločnosti Tempoline.

S finančnou podporou a potrebným zabezpečením sa tak vysnívaný projekt ZaKoZa začal meniť na realitu. „Ako prvé sme na pozemok umiestnili kompostéry, ktoré sme dostali do daru od občianskeho združenia kompustuj.me. Ďalším krokom bolo postupné budovanie vyvýšených záhonov. Spolu sme ich postavili 15 a z prvých deviatich už ich nájomcovia v lete a na jeseň zbierali prvú úrodu,“ uviedla Kasanická.


FOTOALBUM


Suché leto s vysokými teplotami sa členom záhradky podarilo zvládnuť vďaka nádobám na zber dažďovej vody. Jeseň sa zase niesla v duchu ďalšieho rozširovania a skrášľovania záhradky. „Vymedzili sme chodníčky a vysypali ich štrkom a drevnou štiepkou. Takisto sme založili spoločné záhony trvaliek, okrasných rastlín a byliniek a zasadili sme ovocné kríky,“ spresnila Kasanická, podľa ktorej je však ešte cennejším úspechom vybudovanie živej susedskej komunity.

V priestoroch ZaKoZy sa totiž pri pestovaní, brigádach a spoločných diskusiách pravidelne stretávajú nadšenci zo všetkých vekových skupín. Pre tých najmenších predstavuje komunitná záhradka na Hlinách raj pre hry a zábavné nápady, ľudia v produktívnom veku tu nachádzajú aktívny relax a seniorov ZaKoZa potrebuje pre ich cenné rady, no aj oni neraz podajú pomocnú ruku pri fyzicky náročných prácach.

Takisto sa nám podarilo zapojiť do komunity i ľudí bez domova, ktorí nachádzajú na záhradke priestor pre sebarealizáciu a spôsob, ako sa začleňovať do spoločnosti. Na ZaKoZe to skrátka žije – a o to nám presne išlo, keď sme sa do tohto projektu pustili,“ uzavrela Kasanická, ktorá verí, že budúcoročná sezóna bude minimálne tak úspešná, ako bola tá pilotná.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu