Zamestnanci KIA Žilina dostanú v decembri 14. plat, v roku 2023 im stúpne základná mzda a pribudnú bonusy


Foto: Zamestnanci KIA Žilina dostanú v decembri 14. plat, v roku 2023 im stúpne základná mzda a pribudnú bonusy Foto: kia.sk

V priebehu predošlých dní Základná organizácia Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO KIA Žilina uverejnila v príspevkoch na sociálnej sieti niekoľko informácií, ktoré potešia väčšinu zamestnancov automobilovej spoločnosti. Pracovníci ešte tento rok dostanú 14. mzdu a ich platové podmienky sa počas nasledujúcich rokov výrazne zlepšia.

Tento výsledok sa odborárom podarilo dosiahnuť po šiestom kole kolektívneho vyjednávania so zamestnávateľom, kde sa obidve strany dohodli na novom znení Kolektívnej zmluvy. Medzi jej hlavné body patrí navýšenie platových taríf o viac než 100 eur v roku 2023, 2024 aj 2025, vyplatenie mimoriadneho bonusu 1300 eur v roku 2023 či zvýšenie príplatkov za nočné zmeny.

Zamestnanci závodu Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom sa okrem toho môžu tešiť na ďalšie bonusy v roku 2024, zlepšenie kritérií 13. a 14. platu, zvýšenie odstupného pri prepustení kvôli nadbytočnosti, zvýšenie odchodného do dôchodku či príspevku na tretí pilier.

„Ďakujeme všetkým našim členkám a členom za príspevky do tvorby návrhu, konštruktívnu kritiku, podporu pri vyjednávaní! Veľmi si vašu náročnú prácu ceníme. Posúvate našu krajinu a naše životy k lepšiemu! Poďakovanie patrí tiež vyjednávaciemu tímu, VZO, delegátom konferencie a všetkým, kto prispeli,“ vyjadrilo svoju vďaku ZO OZ KOVO KIA Žilina.

Deň po zverejnení informácie o vyjednaní podmienok novej Kolektívnej zmluvy priniesli odborári ďalšiu dobrú správu. Pracovníci závodu totiž splnili stanovený výrobný plán pre vyplatenie 14. platu vo výške 175 percent zo základnej mzdy. Táto suma by zamestnancom mala prísť na účty spoločne s výplatou za mesiac november.

Prečítajte si viac: