Unikátny projekt Heligónkovej Akadémie slávi 2. rok existencie spolu s viac ako 200 odučenými žiakmi


Foto: Unikátny projekt Heligónkovej Akadémie slávi 2. rok existencie spolu s viac ako 200 odučenými žiakmi

Ešte v roku 2020 založili v obci Krasňany dvaja kamaráti Juraj a Andrej Heligonkovú Akadémiu, ktorá v októbri slávi svoje druhé výročie. Unikátny nápad vznikol z čírej záľuby k hre na tento nástroj spolu s veľkým záujmom okolia, ktorý podľa zakladateľov naďalej neutícha. Dôkazom je už viac ako 200 odučených žiakov z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia.

Zahraničných žiakov sme učili online formou, vďaka čomu sme dokázali vzdelávať ľudí žijúcich v Írsku, Nemecku, Rakúsku a v Čechách,“ rozprávajú o svojom úspechu v európskych krajinách zakladatelia akadémie.

Na území Slovenska sa chuť do hry na heligónke okrem krasňanskej kolísky rozšírila aj do ďalších obcí a okresov. Dnes hudobníci vyučujú napríklad v Hlbokom nad Váhom, Skalitom, Varíne, Rajci či Kamennej Porube. 

Ako čas plynul a žiaci pribúdali, taktiež pribudol do nášho učiteľského tímu aj nový kolega Matúš, ktorý už druhý školský rok vyučuje heligónku v meste Dolný Kubín. V blízkej dobe plánujeme otvoriť kurzy aj v okrese Žiar nad Hronom, kde sa o nových členov postará nová kolegyňa Anička,“ odhaľujú budúce kroky akadémie Juraj a Andrej.

Novozískané schopnosti žiakov však nezostávajú len za zatvorenými dverami. Zvukmi tradičného hudobného nástroja obohacujú v rámci akadémie vystúpenia na rôznorodých obecných slávnostiach, no mnoho z nich chodí hrávať aj samostatne.

Naším snom je dostať heligónku a Heligónkovú Akadémiu do povedomia ľudí po celom Slovensku a taktiež nájsť daľších šikovných a talentovaných žiakov,“ doplnili zakladatelia projektu.

Ďalšie kroky mladej Heligónkovej Akadémie môžu záujemcovia sledovať na Instagrame, Facebooku, YouTube a aj na v súčasnosti trendovom TikToku, kde sa učitelia svojmu publiku venujú každý utorok o 20.00 hod. naživo.

Prečítajte si viac: