Na Prielohách v mestskej časti Solinky osadili smart verejné osvetlenie, dokáže ušetriť 15 - 20 % energie


Foto: Na Prielohách v mestskej časti Solinky osadili smart verejné osvetlenie, dokáže ušetriť 15 - 20 % energie Foto: Facebook/Mesto Žilina

V utorok 27. augusta bol verejnosti v mestskej časti Solinky odprezentovaný nový projekt zameraný na smart riešenia verejného osvetlenia, na ktoré je vo vzorovej lokalite na Prielohách aktuálne napojených 47 svetelných bodov s 1 rozvádzačom.

Inteligentné osvetlenie, ktoré flexibilne reaguje na svetelné podmienky a mobilitu občanov, a tým šetrí energie v rozmedzí 15 až 20 %, zabezpečila spoločnosť IS – Industry Solutions, a.s. O projekte informovalo mesto Žilina v príspevku na sociálnej sieti.

Každý svetelný bod má pridelený svoj QR kód pre rýchle nahlásenie poruchy. Verejné osvetlenie je zároveň zdrojom elektrickej energie pre iné elektrické zariadenia (bezpečnostné kamery, merače rýchlosti alebo prachu, meteostanice, reklama atď.),“ uviedlo mesto výhody nového smart riešenia, ku ktorým sa pripája aj sčítač dopravy pre evidenciu a klasifikáciu vozidiel.


Prečítajte si viac: