Lavínová nehoda pod Bradavicou sa stala v rekordne najskoršom období, sneh sa na horách pravdepodobne už neroztopí


Foto: Lavínová nehoda pod Bradavicou sa stala v rekordne najskoršom období, sneh sa na horách pravdepodobne už neroztopí Foto: www.hzs.sk

Lavínová nehoda, ktorá sa stala v stredu 21. septembra pod vrchom Bradavica vo Vysokých Tatrách sa stala v rekordne najskoršom období. Informovalo o tom Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS).

Doposiaľ najskoršou tragédiou, ktorú spôsobila lavína, bola udalosť v Belianskych Tatrách pod Kopským sedlom 17. októbra 1974. Posledná lavínová nehoda sa tak stala o 25 dní skôr. 

Studený front spojený s prudkým ochladením rázne zmenili za posledný týždeň podmienky v horstvách Slovenska, ktoré sa posunuli od letných rovno do zimných. Teploty klesli na záporné hodnoty počas celého dňa už od nadmorskej výšky 1900 metrov. Front navyše sprevádzali aj snehové zrážky, ktoré sa sa vplyvom nízkych teplôt neroztopili.

Minulý týždeň v stredu sa počas výstupu na Bradavicu v exponovanom teréne pohybovali dve skupiny turistov. Vo vrcholovej časti, nad Kvetnicovým sedlom, kde sa terén už pokladá, skupiny menili svoje poradie. Počas tohto manévru jedna zo skupín uvoľnila snehovú dosku o rozmere desať krát desať metrov, ktorá ich následne strhla do strmého exponovaného žľabu do Slavkovskej doliny.

„Dĺžka dráhy lavíny bola približne 250 metrov, výška odtrhu sa pohybovala od desať do 20 centimetrov. Následkom pádu v exponovanom teréne utrpeli osoby v lavíne zranenia nezlučiteľné so životom. Išlo o dodatočné zaťaženie veľmi lokálne nafúkanej dosky, ktorá by v prípade plytkého terénu nepredstavovala veľké riziko. V takomto teréne mala však tragické následky,“ uvádza SLP HZS.

Na mieste zahynuli dvaja ľudia. Po tejto udalosti sa celkový počet evidovaných obetí v lavíne v slovenských horách zvýšil na 328.

Sneženie na konci leta či prelome jesene nie je podľa riaditeľa HZS Mareka Biskupiča nič ojedinelé, tento rok však aj jeho prekvapilo množstvo snehových zrážok. Na niektorých miestach je vrstva nerovnomerne rozloženého snehu aj pol metra a pokrývka je nestabilná.

„Nie je to typické babie leto, ani náhodou. V lokalitách na severe v najvyšších polohách sa už sneh neroztopí. Chodníky sú otvorené, aj vysokohorské sedlá a priechody, ale treba byť do tých hôr naozaj pripravený a vyzbrojený,“ upozornil Biskupič.  


Prečítajte si viac: