Už dnes Žilina ožije pod žiarou svetelných inštalácií. Farbami bude hrať aj lúč vychádzajúci od vrchu Dubeň


Foto: Už dnes Žilina ožije pod žiarou svetelných inštalácií. Farbami bude hrať aj lúč vychádzajúci od vrchu Dubeň
Galéria: 5 fotiek
Foto: Ilustračné

V piatok 23. septembra štartuje na žilinských námestiach a v ich okolí podujatie Žilina žije 2022. Súčasťou 5. ročníka mestského festivalu je aj umelecké rozsvietenie centra, pričom pozornosť je upriamená najmä na Sad SNP a Hlinkovo a Mariánske námestie.

Podujatie Žilina žije svetlom sa tematicky zameriava na prírodné motívy, ktoré sa prepájajú s mestskou zeleňou a jej spoločenskou hodnotou. Viaceré inštalácie, ktoré rozbijú tmavé mestské priestory si môžete prezrieť od 18.30 hod. dnešného dňa do 23.00 hod. zajtrajšieho dňa.

Nosnú časť prehliadky budú tvoriť štyri inštalácie v centre a jedna za hranicou mesta Žilina, ktoré reflektujú na súčasný stav nášho životného prostredia a nepriamo zastupujú štyri prírodné živly,“ uviedlo mesto.

V Sade SNP nájdete inštalácie s názvami Za mier (sedemminut), Piesne vody (Tomáš Morávek), Dýchajúce teplo (Amador Artiga) a dopĺňať ich budú lúče siahajúce až z vrchu Dubeň (Karel Karlos Šimek). Svetelné zostavy poukážu na stupňujúci sa problém s prírodnými požiarmi aj na dôležitosť prítomnosti vody. Živel zeme bude reprezentovať populárna inštalácia bežcov a vzduch bude spätý s rozsvietením majáku na Dubni, ktorý bude v centre mesta neprehliadnuteľný.


Vo večerných hodinách v symbolický čas 21.21 hod. dôjde aj k slávnostnému nasvieteniu Kostola Obrátenia svätého Pavla na Mariánskom námestí, známeho aj ako Sirotár, ktorý v poslednom roku prechádzal výraznými reštaurátorskými zmenami. Podsvietený bude aj číselník na Balustráde, ktorého čísla reprezentujú spoločenskú hodnotu stromov v Sade SNP a na Námestí Andreja Hlinku. Tá bola vo februári 2018 vyčíslená na 219 860,50 eur. 

S celým podujatím sú prepojené aj jedinečné prehliadky Burianovej veže a komentované vstupy do Rosenfeldovho paláca, kde môžete odhaliť tajomný svet bábok alebo zažiť historické priestory paláca inak, a to s baterkou v ruke:

  • Burianova veža (max. 20 osôb) - piatok 23. septembra o 20.00, 20.30, 21.00, 21.30, 22.00 hod.
  • Rosenfeldov palác (Posvieť si na bábky) - piatok 23. septembra o 19.00 hod.
  • Rosenfeldov palác (Posvieť si na palác) - piatok 23. septembra o 20.00 hod.


Miesto: Žilina
Dátum: 23.09.2022 - 18:30    24.09.2022 - 23:00
Prečítajte si viac: