Sledujte priebeh rekonštrukcie Rosenfeldovho paláca cez internet


Foto: Sledujte priebeh rekonštrukcie Rosenfeldovho paláca cez internet
Galéria: 2 fotky

Rekonštrukcia Rosenfeldovho paláca v Žiline sa od júna tohto roka rozbehla naplno. O priebehu rekonštrukcie či o histórii tejto významnej žilinskej secesnej pamiatky sa bude môcť verejnosť dozvedieť prostredníctvom stránky www.rosenfeld.zilina.sk.

Mesto dlhodobo plánovalo rekonštrukciu tejto pamiatky, no hlavnou prekážkou bol nedostatok finančných prostriedkov. Súčasnému vedeniu mesta sa podarilo na rekonštrukciu získať prostriedky z fondov Európskej únie, a to vo výške viac ako 3 milióny eur z dvoch rôznych zdrojov – „Regionálny operačný program“ a „Nórske fondy“. Predpokladaný termín ukončenia rekonštrukčných prác je naplánovaný na apríl 2016, kedy budú môcť prví návštevníci prekročiť brány vynoveného Rosenfeldovho paláca.

Rosenfeldov palác je významnou architektonickou pamiatkou v Žiline, ktorá bola postavená podľa projektu architekta M. Rautera v roku 1907 údajne ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder. Mestský palác, pomenovaný podľa majiteľa, žilinského bankára Ignáca Rosenfelda, sa nachádza v historickom centre Žiliny na Ulici Jozefa Miloslava Hurbana. V minulosti tu sídlila Žilinská obchodná banka, neskôr slúžil ako Pioniersky dom, potom Okresný dom pionierov a mládeže a naposledy ho využívalo Centrum voľného času Spektrum. Rosenfeldov palác je od roku 2011pre nevyhovujúci technický stav budovy pre verejnosť uzavretý. Palác sa zachoval takmer v pôvodnom stave s mnohými umelecko-remeselnými detailmi, preto bol v roku 2009 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Viac informácií nájdete na: http://rosenfeld.zilina.sk/.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina