Na sídlisku Vlčince niekto poškodil novovysadený strom, ide o piaty prípad poškodzovania novej zelene za tento rok


Foto: Na sídlisku Vlčince niekto poškodil novovysadený strom, ide o piaty prípad poškodzovania novej zelene za tento rok

V priebehu tohto roka sme informovali o viacerých prípadoch úmyselného poškodenia zelene v Žiline. Zatiaľ neznámy páchateľ poškodzuje koruny a kmene stromov, pričom ide väčšinou o mladé stromy, ktoré boli vysadené v období uplynulých dvoch rokov. 

Inak to nebolo ani v najnovšom prípade, ktorý sa odohral začiatkom týždňa na  žilinskom sídlisku Vlčince. Mladý strom, rastúci na trávnatom poraste v blízkosti Ulice Matice slovenskej, našli v pondelok 22. augusta zlomený v spodnej časti kmeňa a vyvalený na zem. Ide už o piaty prípad v tomto roku. 

V minulosti už bolo úmyselné poškodzovanie stromov zaznamenané na Moyzesovej ulici v centre Žiliny, kde starší muž vo večerných hodinách postupne ručne pílil koruny a kmene stromov. Prípadom sa zaoberala aj Mestská polícia Žilina.

Podobný vandalizmus evidovali aj na sídlisku Vlčince. V nedeľu 1. mája našli obyvatelia sídliska na ulici Moskovská a Tulská sekerou zoťaté dva ďalšie mladé stromy. 


K úmyselnému poškodeniu zelene došlo aj pri budove žilinských veľkogaráží na sídlisku Hliny. Na jar tohto roku sa zistilo, že do kmeňov stromov umiestnených pred veľkou reklamnou plochou niekto navŕtal diery, v dôsledku čoho vyschli. 


Ďalší prípad sa stal vo štvrtok 7. júla vo večerných hodinách na sídlisku Bôrik na ulici Alexandra Rudnaya, kde neznámy páchateľ vyvalil strom, ktorý sa nachádzal pri cestnej komunikácii. Spojitosť medzi jednotlivými prípadmi zatiaľ nie je známa. 

Zoznam poškodených stromov v Žiline za tento rok:

 • 18. apríl 2022
  Žilina - Centrum, Moyzesova ulica 
 • jar 2022
  Žilina - Hliny, Saleziánska ulica
 • 01. máj 2022
  Žilina - Vlčince, Tulská/Moskovská ulica
 • 07. júl
  Žilina - Bôrik, Ulica Alexandra Rudnaya
 • 22. august 2022
  Žilina - Vlčince, Ulica Matice slovenskej

Prečítajte si viac: