FOTO: Otec so synom vytvorili dvojice fotografií zachytávajúce Žilinu počas invázie v roku 1968 a dnes


Foto: FOTO: Otec so synom vytvorili dvojice fotografií zachytávajúce Žilinu počas invázie v roku 1968 a dnes
Galéria: 14 fotiek
Foto: Josef Nový ml. a Josef Nový st.

Dvaja Žilinčania, dvaja Josefovia, dvaja fotografi. Rovnaká téma, takmer rovnaké miesta, s odstupom viac než pol storočia. Otec a syn na svojich fotografiách zachytili najznámejšie žilinské ulice, v roku 1968 okupované tankami, v roku 2022 takmer prázdne.

Pred 54 rokmi vstúpili na územie Česko-Slovenska armády Varšavskej zmluvy, komunistickou stranou označované ako spojenecké vojská. V stredu 21. augusta 1968 začala vojenská okupácia nášho územia, ktorá trvala 23 rokov. Zástup tankov neobišiel ani Žilinu, v ktorej vtedy žil a pracoval fotograf Josef Nový.

Malý filmový fotoaparát v ten deň umožnil Josefovi zachytiť známe ulice, ktorými pomedzi davy Žilinčanov prechádzali vojenské vozidlá. Jeho syn, Josef Nový mladší, zdedil nielen otcove meno, ale aj jeho vášeň k umeniu fotografie. O viac než pol storočia neskôr sa v dobe, kedy je ruská okupácia opäť aktuálnou témou, rozhodol zhotoviť snímky rovnakých častí mesta.

„Motiváciou pre zhotovenie porovnávacích fotografií bolo ukázať Žilinčanom, najmä mladším, že tam, kadiaľ teraz slobodne prechádzame, v čase vpádu boli tanky, vojaci, armáda… Poukázať, ako to v Žiline v roku 1968 vyzeralo na známych miestach a ako je to dnes. Jednou z myšlienok tiež bolo, aby sme neboli ľahostajní k tomu, čo sa deje okolo nás a nebrali slobodu ako samozrejmosť,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Josef Nový mladší.

Starší Josef, ktorý mal v roku 1968 len 30 rokov, sa v čase invázie nachádzal na starom letisku Brezový Majer na Vlčincoch. Keď zistil, že sa deje niečo mimoriadne, zamieril do centra mesta, kam v smere od Vrútok práve prichádzali vojenské tanky. Keďže svoj analógový fotoaparát nosil stále pri sebe, podarilo sa mu na čierno-biely film zachytiť nenapodobiteľné zábery.

„V meste bolo veľa ľudí, ktorí obliehali prechádzajúce tanky. Tanky smerovali cez terajšie ulice Predmestská, Veľká okružná a smerom na Antona Bernoláka. Sprievod tankov dorazil aj na terajšie Mariánske námestie. Deti boli zvedavé, obzerali ťažké pásové vozidlá z bezpečnej vzdialenosti. Na druhý deň niektoré odvážnejšie deti vystúpili aj priamo na stojace tanky. Starší obyvatelia sa na tento sprievod pozerali iným pohľadom ako deti. Mnohí s odporom a so strachom z toho, čo bude ďalej,“ spomína Josef Nový starší, ktorý vo veku 84 rokov stále fotografuje.

Otcovi so synom sa podarilo vytvoriť trinásť jedinečných dvojíc čierno-bielych fotografií. Napriek tomu, že starší Josef v roku 1968 zhotovil viac snímok, niektoré už v dnešnej dobe nie je možné napodobniť kvôli novým budovám a obchodným domom zakrývajúcim výhľad na ulice. Pôvodné negatívy zachytávajúce inváziu boli dlhé roky bezpečne ukryté v starej hadici od vysávača, fotografie sa preto na verejnosť dostali až po roku 1989.
Prečítajte si viac: