Spoznajte temnú stránku histórie: Hrad Strečno má novú mučiareň aj archeologickú expozíciu


Foto: Spoznajte temnú stránku histórie: Hrad Strečno má novú mučiareň aj archeologickú expozíciu Foto: Považské múzeum v Žiline

Považské múzeum Žilina na toto leto pripravilo pre návštevníkov hradu Strečno niekoľko noviniek. Milovníci histórie sa môžu tešiť na rozsiahlu archeologickú expozíciu, tí odvážnejší zas môžu nazrieť do vynovenej mučiarne plnej nebezpečných nástrojov.

Nová expozícia je zameraná najmä na archeologické nálezy v okolí obce Strečno, ktoré pochádzajú z obdobia od praveku až po stredovek. Samostatnú časť výstavy zapĺňajú stredoveké a novoveké exponáty nájdené priamo na hrade Strečno, prípadne na okolitých hradoch.

„Najzaujímavejším nálezom je zrekonštruovaný modrý majolikový tanier – tzv. Benátske berettino, ktoré dokladá dovoz luxusnej keramiky na hrad. Z kovových nálezov možno vidieť železné kliny, klince, strely do kuše či nôž so zachovanou drevenou rúčkou,“ vysvetlila Andrea Slaná, archeologička Považského múzea Žilina.

Okrem toho sú vo vitrínach vystavené rôzne ďalšie keramické predmety, ako napríklad hrnce, džbány, hrnčeky, trojnohá panvica či repliky nádob a zrekonštruované časti hrncov. Výnimkou nie sú ani kachlice objavené na hradoch v okolí.

Návštevníci, ktorých zaujíma temnejšia časť histórie, môžu nazrieť do vynovenej mučiarne. Hoci sa na pôvodnom hrade nenachádzala, vedenie múzea sa ju sem rozhodlo umiestniť, aby ľudia spoznali stredovek aj z tejto stránky.

„V expozícii sú inštalované rôzne mučiace nástroje, ktorými sa obvinení a odsúdení trestali a mučili,“ uvádza oficiálny web Považského múzea Žilina.

Prečítajte si viac: