Mesto Žilina získava späť pozemky, ktoré boli rozpredané za éry Jána Slotu


Foto: Mesto Žilina získava späť pozemky, ktoré boli rozpredané za éry Jána Slotu Foto: ilustračné

Žilina má kvôli rozpredajom mestského majetku za éry Jána Slotu dlhodobý problém s nedostatkom pozemkov. Po dvoch rokoch práce zamestnancov majetkoprávneho odboru samospráva opäť postupne získava do vlastníctva parcely vo viacerých lokalitách mesta.

Ich celková rozloha predstavuje takmer 74-tisíc metrov štvorcových. Všetky tieto pozemky mesto získalo bezplatne, v tomto prípade nejde o nákupy,” upozorňuje primátor mesta Žilina Peter Fiabáne v komentároch príspevku na sociálnej sieti.

Jedným z najdôležitejších pozemkov s rozlohou 41 739 metrov štvorcových je Sihoť. Oblasť medzi riekou Váh a ulicou Ľavobrežná ešte stále nie je formálne v rukách mesta, no podľa primátora mesta Žilina je samospráva na dobrej ceste získať právoplatné územné rozhodnutie. Podľa jeho slov bude tento pozemok slúžiť na účel prospešný žilinskej verejnosti. 

Ďalším dôležitým pozemkom je námestie v Považskom Chlmci. Námestie s rozlohou 2 212 metrov štvorcových má skôr charakter parku a získanie tohto dôležitého pásu zelene mestu umožní zabezpečiť jeho zachovanie a ďalšie zveľaďovanie do budúcna.

V záujme mesta bolo aj opäť získať do svojho vlastníctva dva pozemky v Brodne s rozlohou 26 544 metrov štvorcových. Ide o parcely, na ktorých stojí miestny cintorín a vlastníctvo pozemku pod cintorínom umožní mestu realizovať potrebné investície, opravy a rekonštrukcie.

Medzi ďalšie pozemky, ktoré boli za čias primátorovania Jána Slotu odpredané patrí aj parcela na ulici Veľká Okružná, kde stojí obchodný dom Aupark a pozemok v Budatíne s rozlohou takmer 3-tísíc metrov štvorcových.

Prečítajte si viac: