Facebookovej skupine HAKA, ktorá pomáha nájsť kradnuté vozidlá, hrozí zmazanie. Môžu za to zlodeji?


Foto: Facebookovej skupine HAKA, ktorá pomáha nájsť kradnuté vozidlá, hrozí zmazanie. Môžu za to zlodeji? Foto: Facebook/HAKA-Hľadá sa auto krádeže automobilov

Facebookovej skupine HAKA - Hľadá sa auto krádeže automobilov, ktorá pomohla nájsť ukradnuté vozidlá aj mnohým obyvateľom Žilinského kraja, hrozí odstránenie zo sociálnej siete. Upozornil na to administrátor skupiny Štefan Farkaš v príspevku.

Pravidlá sociálnej siete totiž umožňujú každému používateľovi nahlásiť akýkoľvek príspevok alebo komentár, ktorý porušuje takzvané normy komunity. Príkladom sú rôzne vulgarizmy či nenávistné prejavy, ktorých sa niektorí členovia skupiny venovanej hľadaniu kradnutých áut nezdržia.

Skupina dostala od sociálnej siete červené upozornenie, čo značí, že v prípade ďalšieho porušenia noriem komunity môže byť natrvalo odstránená. Zároveň sa nezobrazuje novým používateľom, takže sa jej členská základňa nemôže ďalej rozširovať a tým zvyšovať svoj dosah pri pátraní po odcudzených vozidlách.

„Skupina HAKA je v červenom upozornení. Čo to znamená? Že na skupine máme záškodníka, ktorý všetky vulgárne alebo násilné komentáre hlási facebooku. Pri červenom upozornení hrozí výmaz skupiny na facebooku. Aj keď nechápem, prečo facebook presúva zodpovednosť za komentáre na adminov s okamžitou platnosťou platia tieto nové opatrenia,“ uviedol Štefan Farkaš.

Červené upozornenie bude údajne zrušené najskôr na konci augusta tohto roku, pokiaľ skupina neporuší ďalšie normy komunity. Problémom je, že na takmer 255-tisíc členov dohliada len deväť administrátorov a moderátorov. Pokiaľ niekto uverejňuje príspevky či komentáre s nevhodným obsahom úmyselne, je pre vedenie skupiny takmer nemožné zachytiť každý z nich.

Podľa viacerých členov skupiny stojí za nahlasovaním komentárov a obsahu práve niekto, komu HAKA prekazila plány. Komentujúci ľudia sú zväčša zaskočení alebo rozhorčení týmto konaním, ako aj rozhodnutím sociálnej siete o potenciálnom zrušení užitočnej skupiny.

„Podľa mňa to nahlasovali ľudia, ktorí sú touto skupinou postihnutí, t. j. zlodeji a podvodníci. Len ďalší dôkaz toho, že robíte svoju prácu perfektne pán Farkaš. Bravo a nedajte sa odradiť, lebo Vaša pomoc je neoceniteľná,“ vyjadril svoj názor v komentári člen skupiny Marek.

Hlavný administrátor skupiny musel kvôli jej zachovaniu výrazne sprísniť pravidlá. Za každý vulgárny alebo násilný komentár bude člen zablokovaný na 30 dní a povolené nebudú žiadne príspevky okrem tých, ktoré sa priamo týkajú krádeže vozidiel. Aj napriek tomuto rozhodnutiu sa v komentároch pod príspevkom zdvihla vlna podpory.

„Som zaskočená... Ste obetaví dobrí ľudia čo robia prácu založenú na dobrovoľnosti, obetavosti a vzájomnej spolupráci a pomoci. Bojujte, nedajte sa!!! Treba nastaviť asi pravidlá ako ste písali, inak sa asi nedá. Držím palce,“ poďakovala jedna z členiek skupiny jej tvorcom.

Prečítajte si viac: