V Žiline namerali najväčšiu koncentráciu peľu. Podľa nového hoaxu ide o látku, ktorou nás chce otráviť vláda


Foto: V Žiline namerali najväčšiu koncentráciu peľu. Podľa nového hoaxu ide o látku, ktorou nás chce otráviť vláda Foto: Facebook/Hoaxy a podvody - Polícia SR

Slovenská polícia na svojej facebookovej stránke venovanej vyvracaniu hoaxov a podvodov v stredu 18. mája zverejnila príspevok, ktorý sa po dlhšej dobe nesústredil na vojnový konflikt na Ukrajine. Išlo o video osoby, ktorá považovala peľ v ovzduší za neznámu látku, ktorú niekto sype na naše územie.

Video je momentálne zo sociálnej siete stiahnuté, predtým ho však podľa polície zdieľalo takmer 5-tisíc ľudí. Vo videozázname sa mal muž zamýšľať, čo to na nás oni (pravdepodobne vláda) zhora sypú a či bolo práve preto zrušené nariadenie nosiť rúška.

„Nám neostáva nič iné, ako sa nahlas zamyslieť: Zrušila vláda nosenie rúšok zámerne, aby nás otrávila sypaním z neba?“ ironicky sa pýta Polícia Slovenskej republiky v príspevku.

Žltý prach, ktorý v posledných týždňoch pokryl celé územie Slovenska, je v skutočnosti peľom z rôznych kvitnúcich ihličnanov. Jeho nezvykle veľká koncentrácia je spôsobená tým, že pre niektoré zo stromov je tento rok semenný, čo znamená, že vyprodukujú niekoľkonásobne viac peľu než zvyčajne.

„V uplynulom týždni dominoval na území Slovenska v ovzduší spolu s peľom brezy, hrabu, duba a buka najmä peľ ihličnanov z čeľade borovicovitých, ktorý prispel k tvorbe žltých povlakov na autách, balkónoch či okrajoch mlák. Peľ brezy ešte dosahoval najmä na strednom a severnom Slovensku vysoké denné koncentrácie, veľký podiel na tom mal vetrom transportovaný peľ z chladnejších regiónov,“ informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy, duba a tráv z čeľade lipnicovitých pritom zachytila práve monitorovacia stanica v Žiline. Počas týždňa od 2. do 8. mája Žilina spolu s Banskou Bystricou ako jediné zaznamenali v ovzduší aj zvýšenú koncentráciu peľu drevín z čeľade cyprusovité a tisovité, tá však v priebehu predošlého týždňa poklesla.Prečítajte si viac: