AUTO/PNEUSERVIS v Rajeckej doline hľadá nového majiteľa


Foto: AUTO/PNEUSERVIS v Rajeckej doline hľadá nového majiteľa
Galéria: 7 fotiek

Svoje by o tom vedel povedať aj pán Marák, majiteľ prosperujúceho pneuservisu s autoservisom v Rajeckých Tepliciach, ktorý si týmto rokom môže odškrtnúť už dvadsiaty rok na trhu. Jeho dôchodkový vek ho primäl k rozhodnutiu pneuservis predať, naďalej však chce zabezpečiť svojej dlhoročnej klientele neprerušované a bezproblémové pokračovanie vo všetkých servisných prácach.

Karol Marák PNEUSERVIS je najväčším multiznačkovým servisom v Rajeckej doline, ktorého existencia je zaznamenaná už od roku 2001. Malý pneuservis v Kunerade s jedným zdvihákom - to boli začiatky, na ktoré pán Marák rád a často spomína. No keďže platí nepísané pravidlo: „Začiatky podnikania nie sú jednoduché, no musíš vytrvať a úspech sa dostaví,“ netrvalo dlho a vďaka silnému odhodlaniu a tvrdej práci bolo pár čiastočných cieľov na dosah. 

V roku 2005 sa pneuservis presťahoval do novopostavenej prevádzky v Rajeckých Tepliciach s vybavením pre osobný i nákladný pneuservis, v ktorej má sídlo až doteraz. Postupom času sa k pneuservisu pripojil aj zabehnutý autoservis, ten dodnes disponuje štyrmi boxami na servis a piatym boxom, ktorý v minulosti slúžil ako autoumyváreň s čističkou a podzemnými nádržami.

Zastavaná výmera pneuservisu predstavuje 550 m2 z celkovej plochy 1470 m2. Prevádzka je rozšírená o novo nainštalovaný zdvihák a novú stanicu na testovanie bŕzd a tlmičov. V areáli tiež nájdete vonkajšie státie pre nákladné vozidlá, priestrannú predajňu náhradných dielov so skúseným tímom ľudí a tiež skladové priestory pre uskladnenie až 150 sád sezónnych pneumatík.

Galéria: 7 fotiek

Pánovi Marákovi sme v rámci priblíženia problematiky a podelenia sa o svoje skúsenosti s podnikaním v tomto odvetví položili niekoľko otázok:

Prečo ste sa rozhodli založiť práve pneuservis? Chceli ste tým vykryť nejakú pomyselnú dieru na trhu alebo bolo vždy Vaším snom pneuservis vlastniť?
Ani som pôvodne nerozmýšľal o diere na trhu, ale o práci, ktorá by ma bavila. Myslím, že v tomto smere som cieľ naplnil. Kombinácia autoservisu, pneuservisu, občasných strojárskych rébusov a stretávanie sa s ľuďmi - či už na strane dodávateľov, alebo zákazníkov - ma napĺňala. 

Keď ste s týmto druhom podnikania začínali, mysleli ste si, že sa takto rozbehne? Respektíve keď porovnáte Vaše prvotné ciele s tým, k čomu ste sa reálne dopracovali, líšia sa?
Priznám sa, že prvotným cieľom bol menší komplex ako sa nakoniec podarilo. Ale je to tým, že keď chce človek držať krok s dobou, musí inovovať a investovať podobne ako vo všetkých iných odvetviach. Podarilo sa nám kúpiť krásny pozemok vedľa hlavného ťahu v Rajeckých Tepliciach a tu sme vybudovali už komplexný autoservis s pneuservisom, nákladným pneuservisom, predajňou a personálnym zázemím. Pribúdalo áut, pribúdalo aj zákazníkov. V dobe keď sme začínali (2001) bolo na jednu rodinu možno jedno auto. Teraz je bežné, že v rodine je niekoľko áut. Tak ako to cítime na parkovaní v mestách, cítime aj nárast vozidiel v servise.

Zmenilo sa niečo v tomto odvetí v súvislosti s pandémiou Covid-19 ? 
Na začiatku určite áno, v začiatkoch boli ľudia opatrnejší, ale nakoniec jazdiť treba stále. V súvislosti s Covidom je autoservis a pneuservis zaradený v kategórii nevyhnutnej pre život, takže sme neboli zatvorení, ani sme nemali žiadne obmedzenia. Zaviedli sme hygienické opatrenia, ale po prvotnom „šoku“ sa život vrátil do normálnych koľají. Sme za to vďační.

Prečo ste sa rozhodli auto/pneuservis predať? Nebojíte sa, že Vám bude práca v tomto odvetví chýbať?
Mám odpracovaných 46 rokov a manželka dokonca o rok viac. Určite to po toľkých rokoch bude zmena a myslím, že práca ako taká mi chvíľu chýbať bude. Ale všetko má svoju životnosť, aj človek. Neplánujem už podnikať v žiadnom smere, nielen v tomto odvetví. 

Čo by ste odkázali/odporučili budúcemu majiteľovi, aby aj naďalej zabezpečoval spokojnosť dlhodobej klientely auto/pneuservisu?
Novému majiteľovi chcem odovzdať kompletné know-how, so zákazníkmi, ale aj exkluzívnymi dodávateľmi. Sme napríklad jediným certifikovaným Michelin partnerom v Rajeckej doline, pneumatiky z tohto koncernu máme priamo z výroby. Takisto spolupracujeme priamo s koncernom Continental a Pirelli. Zoznámim ho s našimi odberateľmi, s ktorými máme veľmi korektné a nadštandardné vzťahy.

Pevne verím, že cestu a spôsob podnikania si určí každý sám. Snáď len jeden postreh na záver - dobré medziľudské vzťahy, či na strane dodávateľov, či na strane odberateľov a zamestnancov sú základom kvalitného biznisu. 

Celú ponuku predaja auto/pneuservisu si môžete pozrieť na reality.licitor.sk/reality/auto-pneu-servis-v-rajeckych-tepliciach/.Prečítajte si viac:


Zdroj: PR LICITOR