Vianočná pošta na adresu Ježiško 999 99 v Rajeckej Lesnej funguje aj tento rok, má už stovky listov


Foto: Vianočná pošta na adresu Ježiško 999 99 v Rajeckej Lesnej funguje aj tento rok, má už stovky listov Foto: ilustračné - FB Vianočná pošta

Aj tento rok píšu deti z celého Slovenska i sveta Ježiškovi prostredníctvom Vianočnej pošty v Rajeckej Lesnej, pohľadnice alebo listy môžu posielať na na adresu „Ježiško 999 99“.

Pri uvedení spätnej adresy im následne príde odpoveď aj s malým prekvapením. Už 22. ročník obľúbeného projektu Vianočná pošta organizuje Slovenská pošta v spolupráci s Poštovou bankou.

Napísať Ježiškovi je veľmi jednoduché – svoje priania, odkazy či obrázky môžu deti posielať na akejkoľvek pohľadnici, prípadne môžu napísať list a poslať ho v obálke na adresu „Ježiško 999 99“ najneskôr do 17. decembra 2020. Pohľadnica sa dá poslať aj z mobilu či počítača na www.mojapohladnica.sk. Odtiaľ Slovenská pošta pohľadnicu vytlačí a doručí. 

„Dôležité je uviesť aj spiatočnú adresu, aby Ježiško vedel, komu má odpísať. Ježiško odpovedá nielen v slovenčine, ale aj v angličtine či v Braillovom písme. So správnou poštovou známkou je možné list či pohľadnicu poslať z ktorejkoľvek pošty alebo ich vhodiť do ľubovoľnej poštovej schránky. Aj v tomto roku budú na vybraných poštách bezplatne k dispozícii špeciálne vianočné pohľadnice – treba sa však poponáhľať, lebo ich počet je limitovaný,“ informuje pošta.

Deti poslali už stovky listov, prvý bol v júli z Trstenej 

V tomto roku už Ježiško dostal do svojej oficiálnej schránky v Rajeckej Lesnej takmer 400 listov zo Slovenska i zo zahraničia - Česká republika, Nemecko, Japonsko alebo Hong Kong. Prvý list prišiel 16. júla 2020 od Alexa a Lea z Trstenej a prvý list zo zahraničia, konkrétne z Nemecka, prišiel 12. augusta 2020.

Obsahom detských listov sú v prevažne zoznamy vytúžených darčekov, ktoré by si chceli nájsť pod vianočným stromčekom. Najčastejšie sú to hračky, knihy, počítače a mobilné telefóny, spoločenské hry, ale aj živé zvieratká. 

„Veľmi sa teším, že Slovenská pošta už dvadsiatydruhýkrát prináša tento krásny a unikátny projekt predznamenávajúci najkrajšie sviatky roka. Vianočná pošta sa stala už tradíciou a Ježiško z roka na rok dostáva čoraz viac listov plných krásnych myšlienok, prianí a pozdravov od detí. Tešíme sa na všetky listy, pohľadnice a kresby od detí. Ako každý rok, aj tento z množstva krásnej korešpondencie vyberieme kresbu, ktorá bude námetom pre poštovú známku, čo budúci rok uvidí celý svet,“ povedal predseda predstavenstva Slovenskej pošty Martin Ľupták.


„Tento rok sa kvôli epidemiologickej situácii pravdepodobne budeme musieť zaobísť bez viacerých tradičných podujatí, či už sú to vianočné trhy alebo večierky. Naše deti však určite nebudú ochudobnené o možnosť snívať, napísať o svojich túžbach, ani o radosť z odpovede a darčeka od Ježiška. Som veľmi rád, že im to aj s našou pomocou bude dopriate. Význam Vianočnej pošty znásobuje aj aktuálne obdobie plné neistoty a strachu o naše zdravie a o zdravie našich blízkych. Pri písaní listov Ježiškovi máme šancu zastaviť sa a zamyslieť, čo je v našich životoch naozaj hodnotné a čo sa hodnotne iba tvári, na čom naozaj záleží a čo je pre nás tým najväčším darom,“ dodáva generálny riaditeľ Poštovej banky Andrej Zaťko. 

Za celý čas fungovania dostal Ježiško už takmer 2 milióny pozdravov

Spoločne s listami môžu deti posielať Ježiškovi kresby, tie však musia byť na samostatnom hárku papiera. Odborná porota zo všetkých kresieb vyberie tú najkrajšiu, ktorá sa stane námetom budúcoročnej vianočnej známky.

Pozdravy, kresby, ale aj tie najtajnejšie želania môžu deti z celého sveta posielať Ježiškovi od roku 1999. Umožňuje to projekt Vianočná pošta, ktorého hlavným cieľom je šíriť radosť, dobré posolstvá, no predovšetkým podporiť tradície klasickej listovej korešpondencie.

Na adresu „Ježiško 999 99“ prišlo od vzniku projektu už takmer 2 milióny pozdravov. Minulý rok putovalo na Ježiškovu adresu do Rajeckej Lesnej celkom 93 429 listov zo 46 štátov sveta.

Najčastejšími odosielateľmi sú podľa informácií Slovenskej pošty deti zo Slovenska, Taiwanu, Hongkongu, Českej republiky a Ruska. Najdlhší list s dĺžkou 20 metrov poslali deti zo ZŠ a MŠ Horná Ždaňa. Najstaršou fanúšičkou, ktorá poslala Ježiškovi kresbu, je 97-ročná pani Anna z denného stacionára v Margecanoch.   

Prečítajte si viac:


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Slovenská pošta