VIDEO: Pochovaný za živa - pozrite si záchranu lyžiara vo Vrátnej


Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  
Dnes sa na stránke outdoorfilmy.sk objavilo video, ktoré zachytáva udalosť z Vrátnej doliny. Partia mladých mužov sa tam vybrala na lyžovačku mimo vyznačených tratí, celá udalosť však takmer dopadla tragédiou. Tej zabránili len duchaprítomní kamaráti lyžiara, ktorí ho vyhrabali spod snehového záveja. “4.4.2015 sme si s kamošmi po prašanovej nádielke užívali pojazdy v celkom známom teréne v okolí Vrátnej. No vďaka nízkej oblačnosti a značnej dezorientácii z eufórie, som si neuvedomoval svoju presnú polohu a len si užíval púdrovanie. Predo mnou bol malý bubon, tak som nabral pirel a kvalitne sa odrazil. Približne 2m od bubnu ma čakalo nemilé prekvapenie v podobe prázdnoty. Skalné bralo, o ktorom som si myslel, že už som dávno obišiel. Počas letu sa mi postupne ukazoval dopad v protisvahu a odlomený skalný blok na ktorý som smeroval,” začína opisovanie nepríjemnej udalosti Ivan.

Dopadol do záveja, život mu zachránili kamaráti


“Očami som skalu tlačil nabok a nejakým zázrakom sa mi podarilo dopadnúť rovno vedľa nej do prašanového záveja. To mi zachránilo kosti, no zarazil som sa hlavou tak hlboko, že nebolo možné vyhrabať sa von. Jeden z kolegov sledoval moju stopu a vďaka tomu, že mal nižšiu rýchlosť spadol do dopadu, kde bol aj tak po takom páde cez minútu mimo. Neviem koľko som bol pod snehom, no vraj ma vykopávali cez 5 minút. Čas mi plynul iným tempom,” uviedol zachránený Ivan.

Pre ostatných pridal aj známe rady, ktoré často niektorí športovci nerešpektujú. Choďte do hôr pripravený na najhoršie. Premyslite si svoju líniu a spoznajte terén, v ktorom sa pohybujete. Jazdite opatrne. Nejazdite nikdy sami a čakajte sa. Ak idete žľab, čakajte sa mimo lavíniska, pod skalami. Ale čakajte sa a nebuďte egoisti.”