Zažite čaro Jánskej noci v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, v prevádzke je už aj lesná železnica


Foto: Zažite čaro Jánskej noci v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke, v prevádzke je už aj lesná železnica

Kysucké múzeum v Čadci si na nedeľu 21. júna pripravilo pre návštevníkov bohatý program. Tešiť sa môžete na prednášku o bylinkách, predaj prírodných produktov, folklór, drotárske výstavy aj historickú lesnú železnicu. Skúsená bylinkárka vám aj počas dňa poradí, akú bylinku použiť, na čo pôsobí a akým spôsobom ju využiť. Podujatie Jánska noc má čarovnú moc sa uskutoční v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

Tradičná Jánska vatra bude zapálená o 13-tej hodine, o hodinu neskôr zahrá Folklórny súbor Bystrica z Novej Bystrice. Počas celého dňa bude premávať, aj keď v obmedzenom režime, Historická lesná úvraťová železnica. Popri návšteve podujatia si môžete pozrieť aj dve výstavy - Drotári a drotárstvo a Vlaky s vôňou dreva.

Jánske ohne sa v minulosti pálili v podvečer 24. júna. Pastieri už dlho predtým zbierali raždie na jednu hromadu. V deň, keď sa mala páliť svätojánska hojana (vatra), mládenci a pastieri postavili zo žrdi kostru, ktorú vyplnili nazbieraným raždím a väčšími kusmi dreva.

Keď sa zotmelo, zapálili najskôr zvolávacie ohníky, na ktoré dievky čakali ako na signál, aby išli ku hojane spievať a prekárať sa. V súčasnosti sa pálenie ohňov u nás zachovalo, ale ostatné zvyky zanikli.  


Miesto: Múzeum Kysuckej dediny, Vychylovka
Dátum: 21.06.2020 - 12:00


Prečítajte si viac: