Autorom nápisu v Brodne je 70-ročný pán, vytváral ho spontánne a bez vymeriavania


Foto: Autorom nápisu v Brodne je 70-ročný pán, vytváral ho spontánne a bez vymeriavania Foto: Jaroslav Holota

Pred niekoľkými dňami sme informovali o nápise “Zostaňte doma”, ktorý vznikol na lúke nad mestskou časťou Žiliny v Brodne. Autorom tohto diela je 70-ročný miestny obyvateľ Ladislav. Pri vytváraní použil traktor s mulčovačom, celé dielo s viac ako dvadsaťmetrovými písmenami vzniklo spontánne a bez bližšieho vymeriavania:

„Nápis nie je robený podľa šablóny, všetko je robené takpovediac od oka. Srdce nad nápisom dostalo aj mňa, podarilo sa mu to z môjho pohľadu dokonale, čo je znakom výbornej priestorovej orientácie a predstavivosti. V neposlednom rade ide o šikovnosť pri práci s traktorom. Pri tomto nadrozmernom diele došlo k chybe, ktorú niektorí ľudia vyzdvihovali viac ako samotnú prácu, čo nás dosť zamrzelo,“ vysvetľuje zať autora Jaroslav.

V nápise je posunutý mäkčeň z písmena ť na ň, Brodňania to ale ospravedlňujú tým, že hovoria tvrdo a vo svojej reči dzekajú. Podstatný na celom diele je úmysel, ktorým bolo podporiť aj ostatných v ťažších časoch zostávania doma, či už dobrovoľne, alebo pre vládne nariadenia:

„Hlavne veľa mladých ľudí nevedelo súvislosti kto, čo, ako a prečo, ale hneď kritizovali namiesto uznania. Nerobil to pre medializáciu, nepatrí k tým, ktorí sa chcú za každú cenu zviditeľniť. Bol to jeho osobný pocit, vytvoril to, lebo chcel,“ uzatvára Jaroslav k dielu jeho zaťa. Prečítajte si viac: