AKTUÁLNE: Hlavný hygienik uzatvoril všetky školy na 14 dní, pre cudzincov uzatvoria hranice


Foto: AKTUÁLNE: Hlavný hygienik uzatvoril všetky školy na 14 dní, pre cudzincov uzatvoria hranice

Po dnešnom zasadnutí Ústredného krízového štábu vyhlási hlavný hygienik Slovenskej republiky prerušenie vyučovania vo všetkých školách na území Slovenskej republiky po dobu 14 dní. Opatrenie tak uzatvorí aj školy a škôlky, ktorých zriaďovatelia nepristúpili k týmto krokom počas uplynulých dní. Platiť bude od pondelka.

Žilinská župa aj Mesto Žilina uzatvorili školské zariadenia už včera, vláda tak reagovala na postupné kroky samospráv. V prípade študentov a žiakov, ktorí zostanú počas najbližších dvoch týždňov doma, je teraz kľúčové, aby rovnako prevzali zodpovedné správanie a izolovali sa v maximálnej možnej miere. 

V prípade, že sa budú počas prerušenia hromadne stretávať alebo realizovať skupinové aktivity, znegujú celý význam opatrenia a zvýšia tým riziko šírenia infekcie a nárastu počtu nakazených prípadov. 

Uzatvoria hraničné priechody pre cudzincov

Slovensko má dnes 16 potvrdených prípadov nákazy, číslo skutočne chorých obyvateľov môže byť vyššie oveľa vzhľadom na zdĺhavosť a nízky počet vykonaných testovaní. Na dnešnom zasadnutí rokovalo približne 90 ľudí.

Na všetkých troch letiskách bude uzatvorená medzinárodná letecká doprava. Budú uzatvorené všetky akvaparky, zábavné parky a iné rekreačné strediská. Zastaví sa aj prevádzka diskoték a zábavných podnikov.

„S hrôzou sme zistili, že veľká časť ľudí z Bratislavy využila prerušenie vyučovania na to, aby išli s deťmi lyžovať do Tatier alebo Jasnej,“ doplnil premiér s tým, že takáto nedisciplinovanosť pomáha k šíreniu nákazy.


Zastavia medzinárodnú autobusová aj vlakovú dopravu. Hraničné priechody budú otvorené, vpustení budu len obyvatelia s trvalým alebo prechodným pobytom u nás.

Na Slovensku je približne do 1 000 pľúcnych ventilátorov, nemocnice pripravujú plány pre reorganizáciu v prípade masového rozšírenia nákazy. Niektoré nemocnice prestávajú vykonávať plánované operácie.

Aktuálne je verejnosti k dispozícii 36 infolinek na RÚVZ, linky v našom kraji:

  • Čadca - 0903 802 451
  • Dolný Kubín - 0908 460 521
  • Liptovský Mikuláš - 0911 236 988
  • Martin - 0911 514 878
  • Žilina - 0911 600 203

Sledujte naživo tlačovú besedu premiéra Petra Pellegriniho


Správu budeme aktualizovať


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu