Počas túry v Malej Fatre skolaboval 52-ročný nemecký turista, oživovali ho okoloidúci aj záchranári


Foto: Počas túry v Malej Fatre skolaboval 52-ročný nemecký turista, oživovali ho okoloidúci aj záchranári Foto: Horská záchranná služba

V nedeľu 20. októbra bolo prostredníctvom žilinskej tiesňovej linky 155 oznámené Horskej záchrannej službe, že na turistickom chodníku smerujúcom od Veľkého Kriváňa smerom na Pekelník sa nachádza turista, ktorý pociťuje silné bolesti na hrudníku.

Išlo o 52-ročného nemeckého turistu, ktorý v krátkom čase od nahlásenia udalosti skolaboval a bolo nevyhnutné zahájenie jeho resuscitácie. Na mieste začali s oživovaním náhodní okoloidúci turisti.

„Okrem horských záchranárov bola o súčinnosť požiadaná aj posádka Vrtuľníkovej záchrannej služby zo Žiliny. Tá však pre silný nárazový vietor nemohla vzlietnuť. Do záchrannej akcie odišli dvaja profesionálni a dvaja dobrovoľní zmluvní záchranári HZS, z toho jeden lekár,“ informuje Horská záchranná služba.

Pacienta sa na mieste pokúšali priviesť k životu za pomoci defibrilátora aj poskytnutej intravenóznej liečbe a intubácií. Napriek snahe všetkých zúčastnených turista neprežil.

„Telo nebohého bolo po nabalení transportované lanovou dráhou Chleb a následne terénnym vozidlom HZS ku domu HZS v Štefanovej, kde ho záchranári odovzdali privolaným príslušníkom PZ. Za mimoriadne spustenie lanovej dráhy sa chceme touto cestou poďakovať prevádzkovateľovi,“ uvádza sa v závere správy Horskej záchrannej služby.

Prečítajte si viac:

Zdroj: Horská záchranná služba