V nemocnici v Žiline pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia, dávajte pozor na kliešte


Foto: V nemocnici v Žiline pribúdajú pacienti s podozrením na infekčné ochorenia, dávajte pozor na kliešte Foto: ilustračné - pixabay

Sezóna kliešťov je v plnom prúde a v žilinskej nemocnici sa zapĺňajú lôžka pacientmi s podozrením na kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu. Situácia vyústila do maximálnej obsadenosti na oddelení neurológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina.

V priebehu posledných štyroch mesiacov tu lekári zaznamenali 48 takýchto prípadov, z čoho približne v jednej tretine bola na základe vyšetrení dokázaná kliešťová encefalitída, lymská borelióza či zápalové ochorenie vyvolané inými typmi vírusov. Problémy sa nevyhýbajú ani deťom, na žilinskej pediatrii výsledky potvrdili už dve kliešťové encefalitídy a sedem boréliových neuroinfekcií.

Podľa medicínskeho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Bízika sa aj v tomto prípade opätovne ukazuje negatívny dopad zrušenia infekčného oddelenia FNsP Žilina v roku 2011.

„Naše oddelenia ani zdravotníci nie sú prispôsobení pre zvýšený počet infekčných pacientov, tí patria priamo na infekčné oddelenie, ktoré však u nás nemáme. Okolité nemocnice nemajú dostatočný počet lôžok, takže sme v bludnom kruhu a pacienti musia mnohokrát ostať u nás. Takýmto spôsobom „trpí“ predovšetkým naše interné oddelenie, chirurgia, tiež oddelenie neurológie či pediatria,“ vysvetlil I. Bízik.

Základom je prevencia v podobe oblečenia, repelentu a dôkladnej kontroly

Kliešťová encefalitída je závažné vírusové ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané zápalom mozgu, miechy alebo mozgových obalov. Prenáša sa nielen uštipnutím infikovaným kliešťom, ale taktiež konzumáciou nepasterizovaného mlieka či mliečnych výrobkov z infikovaných zvierat, najčastejšie kôz. Základom je preto podľa slov medicínskeho riaditeľa FNsP Žilina prevencia, vhodné oblečenie, používanie repelentu, dôkladná kontrola tela a rýchle odstránenie kliešťa.

„Čerstvo prisatého kliešťa je možné odstrániť dokonca len kvapkou mydla a vatovým tampónom jemným kývavým pohybom. Mnoho ľudí má z vyberania strach, prípadne kliešťa odstránia a vo vnútri ostane jeho hlavička. Vtedy je nutné okamžite navštíviť lekára,“ zdôraznil I. Bízik s tým, že takúto pomoc vyhľadalo na urgentnom príjme v Žiline len za posledný mesiac 63 pacientov, v júli išlo už o ďalších 11 prípadov. Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, o ktorom sa môžu pacienti poradiť so svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo deti a dorast.

Medzi najčastejšie príznaky, s ktorými prichádzajú pacienti na pohotovosť, patria bolesti hlavy, závraty, vysoké teploty, slabosť, malátnosť a únavnosť. Podľa primára oddelenia neurológie žilinskej nemocnice Juraja Vyletelku je v prvom rade potrebné vylúčiť neuroinfekciu, vážne ochorenie, ktoré môže skončiť smrťou.

„Pacient je u nás hospitalizovaný, absolvuje lumbálnu punkciu a zisťujeme, či sa zápal nachádza v centrálnom nervovom systéme. Pri lymskej borelióze prebieha liečba antibiotikami podávanými venózne, takže je hospitalizácia dlhšia - približne jeden mesiac, pri kliešťovej encefalitíde je to týždeň alebo viac, a to podľa druhu zápalu,“ spresnil J. Vyletelka. Podľa neho ide pri ochoreniach prenášaných kliešťami aj o čas. „Čím rýchlejšie kliešťa človek nájde a vyberie, tým viac môže znížiť pravdepodobnosť, že sa nakazí,“ doplnil.

Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy patria i lokality v okrese Žilina, Bytča či Čadca a Kysucké Nové Mesto. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Žilina (RÚVZ) ide v Žiline najmä o oblasť Hradisko, Dubeň a katastrálne územia obcí NededzaKotrčiná Lúčka.

Na Bytčiansku treba zvýšiť pozornosť v katastri obce Petrovice a na Kysuciach na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca medzi Krásnom nad Kysucou a Kysuckým Novým Mestom, rovnako v oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia). Kompletný zoznam prírodných ohnísk pre celé Slovensko je dostupný na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

Proti kliešťovej encefalitíde sa dá zaočkovať

Tím odborných pracovníkov Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vypracoval pre verejnosť informácie k očkovaniu proti kliešťovej encefalitíde 

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde možno začať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie je začať s očkovaním práve v zimných mesiacoch. Zimné mesiace sú pre očkovanie proti kliešťovej encefalitíde najvhodnejšie, pretože vtedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov.

Na Slovensku sú v súčasnosti registrované bezpečné  očkovacie látky tak pre deti ako aj pre dospelých. Základné očkovanie pozostáva z podania troch dávok očkovacej látky, pričom prvú dávku je najvhodnejšie podať  v chladných mesiacoch (január, február). Druhá dávka sa podáva 1 až 3 mesiace po prvej dávke a tretia dávka 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Existuje aj skrátená schéma očkovania, kedy sa druhá dávka podá už za 2 týždne. Pred ochorením môžu čiastočne chrániť prvé 2 dávky. Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni minimálne počas 3 rokov a po troch rokoch sa odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky. Protilátky, chrániace pred infekciou sa vytvoria o 10-14 dní po podaní druhej dávky.

Očkovaciu látku sa vo všeobecnosti odporúča aplikovať všetkým osobám, ktoré o očkovanie proti kliešťovej encefalitíde požiadajú svojho praktického lekára, ale odporúča sa hlavne u osôb, ktoré sú vystavené zvýšenému riziku nákazy. V najvyššom riziku nákazy sú ľudia, ktorí v rámci výkonu svojej profesie alebo za rekreačnými účelmi sa zdržiavajú v endemických oblastiach. Sú to najmä pracovníci lesných závodov, poľovníci, chatári a pod. Vhodnosť očkovania musí však vždy posúdiť ošetrujúci lekár, ktorý predpisuje očkovaciu látku a očkovanie aj vykonáva. 

Vakcíny proti kliešťovej encefalitíde nehradia zdravotné poisťovne, hradí si ich každý záujemca o očkovanie sám.

Prečítajte si viac:

Zdroj: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina