Novorodenecké oddelenie v žilinskej nemocnici dostalo do daru 10 nových monitorov dychu BabySense


Foto: Novorodenecké oddelenie v žilinskej nemocnici dostalo do daru 10 nových monitorov dychu BabySense
Galéria: 3 fotky
Foto: FNsP Žilina

Žilinská nemocnica dnes dostala do daru 10 nových monitorov dychu BabySense. Novorodeneckému oddeleniu ich venovala nadácia Križovatka v spolupráci s Prvou stavebnou sporiteľnou. Nadviazala tak na úspešnú spoluprácu, ktorá trvá už od roku 2008.

„Za 11 rokov sme od nadácie získali už 52 životne dôležitých monitorov dychu. Dávame ich priamo do postieľok novorodencov, aby sme zvýšili bezpečnosť pri ohrození syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Ide o nesmierne významnú pomoc pre našich najmenších pacientov, preto si túto nezištnú podporu veľmi vážime a ďakujeme nadácii a jej partnerom,“ uviedol ekonomický riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina Peter Braška.

Moderné prístroje BabySense kontrolujú dych novorodencov a v prípade jeho zlyhania upozornia na problémy zvukovým a svetelným signálom. Ako vysvetlila primárka novorodeneckého oddelenia Katarína Jackuliaková, syndróm náhleho úmrtia dojčiat postihuje deti do jedného roka a spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých bábätiek.

„Bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov dôjde počas spánku k zástave dýchania a diagnózu je možné stanoviť, bohužiaľ, až po smrti dieťatka. Monitor dychu vie však mamičky či zdravotníkov okamžite varovať,“ zdôraznila K. Jackuliaková. Ako doplnila i správkyňa Nadácie Križovatka Táňa Tomasch, monitory sú preto výbornou pomôckou pre nemocnice aj rodičov.


„Sú bezkontaktné, takže veľkou výhodou je, že bábätko na sebe nemusí mať žiadne prístroje. Pod matrac sa vloží snímacia doska, ktorá sa spája jedným spojovacím káblom. Snímač si načíta dych monitorovaného dieťatka a pri zástave dychu alebo apnoických pauzách do 20 sekúnd spustí alarm. Vtedy treba bábätko okamžite skontrolovať a poskytnúť mu potrebnú pomoc,“ vysvetlila ďalej Táňa Tomasch.

Príčina syndrómu náhleho úmrtia dojčiat zatiaľ nie je jasná, pravdepodobne ide o poruchu dýchania, ktorá vzniká už v tehotenstve a podieľa sa na nej viac rizikových faktorov, napríklad aj fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rovnako však aj rôzne oslabenia detského organizmu a choroby dýchacích ciest. Podľa slov primárky novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina poskytuje nemocnica mamičkám možnosť požičať si monitor dychu aj po skončení hospitalizácie.

„V spolupráci s Nadáciou Križovatka sme BabySense poskytli už do dvetisíc domácností, takže pacientky si bábätká priniesli z nemocnice domov a mohli pokojne spať s vedomím, že monitor stráži ich dýchanie aj naďalej,“ dodala primárka K. Jackuliaková.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS FNsP Žilina