Pri Liptovskom hrade spadol turista z výšky približne 20 metrov, letecky bol prevezený do nemocnice


Foto: Pri Liptovskom hrade spadol turista z výšky približne 20 metrov, letecky bol prevezený do nemocnice Foto: ilustračné / Horská záchranná služba

Dnes 22. apríla 2019 popoludní oznámili Horskej záchrannej službe svedkovia, že zo skaly pri Liptovskom hrade spadol turista. Muž mal padať z výšky približne dvadsať metrov. Podľa dostupných informácií bol po páde pri vedomí, ale utrpel poranenia hlavy, rebier, chrbta, ruky a mal mnohopočetné tržné rany.

„O súčinnosť boli požiadaní leteckí záchranári z Banskej Bystrice, ktorí z heliportu na Donovaloch vzali na palubu vrtuľníka horského záchrana z Oblastného strediska Veľká Fatra. Po prílete do oblasti bolo z vrtuľníka lokalizované miesto nehody a k turistovi bol vysadený záchranár HZS spoločne s lekárom VZZS,“ informuje Horská záchranná služba.

Zranenému mužovi na mieste poskytli neodkladnú prvú pomoc a ošetrenie. Po nabalení ho spoločne so svedkami pádu transportovali na miesto, odkiaľ ho bolo možné evakuovať z terénu. Po evakuácii zraneného spoločne s lekárom pristál vrtuľník na neďalekej lúke, kde bol muž preložený na palubu.

„Vzhľadom na vážnosť zdravotného stavu pacienta a zhoršujúce sa počasie posádka VZZS zahájila okamžitý transport do nemocnice v Banskej Bystrici. Záchranár HZS zostúpil po turistickom chodníku a zvážnici do obce Bešeňová, kde ho vyzdvihol kolega a spoločne sa vrátili na základňu,“ uvádza sa v závere správy Horskej záchrannej služby.


Prečítajte si viac:

Zdroj: Horská záchranná služba