Detská rozprávková Žilina pozná víťazov, na 170 súťažných prácach vyzdvihla porota originalitu


Foto: Detská rozprávková Žilina pozná víťazov, na 170 súťažných prácach vyzdvihla porota originalitu Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Celoslovenská literárna súťaž Detská rozprávková Žilina vytvára priestor pre prezentáciu detských autorov, ktorí píšu rozprávky. V tomto roku sa do súťaže prihlásilo 155 detí so 170 súťažnými prácami, ktoré hodnotila trojčlenná odborná porota v zložení: Katarína Mikolášová (spisovateľka, venuje sa literatúre pre deti a mládež), Peter Cabadaj (spisovateľ, literárny historik, dramaturg a režisér), Mária Klapáková (doktorandka na Prešovskej univerzite – odbor slovenský jazyk a literatúra, prispievateľka do detského časopisu Zips).

Vyhodnotenie súťaže sa konalo 28. novembra v priestoroch Radnice Mesta Žilina. Porota udelila spolu v oboch kategóriách 12 ocenení, ktoré si odniesli súťažiaci z Levoče, Giraltoviec, Ružomberka, Bratislavy, Varína, Žiliny, Kysuckého Lieskovca a Vysokej n. Kysucou. Členovia poroty pri hodnotení vyzdvihli predovšetkým originalitu rozprávok a svet plný fantázie, pocitov a otázok, na ktoré sa deti vo svojich príbehoch pokúšali hľadať odpovede.


Zdroj: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Súčasťou vyhodnotenia bola aj literárna tvorivá dielňa pre deti, kde si mohli vyskúšať vytvoriť príbeh na tri vyžrebované slová. Ako zhodnotila Mária Klapáková: „Detská rozprávková Žilina bola dôkazom toho, že deti ani pod vplyvom zrýchľujúcej sa doby nezrýchlili až tak, že by ich skutočné a prežívané detstvo končilo priskoro“.  


Hlavným organizátorom podujatia bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestom Žilina. Súťaž podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.  

Výsledky: 

I. kategória: deti od 8 do 10 rokov
1. miesto: Liliana Mastiliaková, Levoča – Lietajúci ventilátor
2. miesto: Darina Klémová, Giraltovce – Nočná nehoda   
3. miesto: Dávid Rejdík, Vysoká n. Kysucou – Anička a čarovné topánočky 
čestné uznanie: Vanesa Štefundová, Kysucký Lieskovec – Ema a rozprávka so šťastným koncom
čestné uznanie: Rebeka Melová, Varín – Čierny les 

II. kategória: deti od 11 do 13 rokov 
1. miesto: Tereza Bieliková, Varín – Môj život s krokodílom 
2. miesto: Lucia Božková, Žilina – Láska bez hraníc 
3. miesto: Nela Turianová, Žilina – Nie je šalát ako šalát a bežec ako bežec
čestné uznanie: Viktória Rozputinská, Giraltovce– Hľadám lepšiu školu
čestné uznanie: Katarína Mikulová, Bratislava – Tri priania a tri čarovné vety

Cena primátora: Veronika Martyneková, Žilina – Továreň na sny
Cena riaditeľa KrKS: Sofia Zelinková, RužomberokČernová – Šťastienka 

Prečítajte si viac:

Zdroj: Krajské kultúrne stredisko v Žiline