Výpadky elektriny prekročili hranicu kalamity, situácia sa oproti ránu zhoršila


Foto: Výpadky elektriny prekročili hranicu kalamity, situácia sa oproti ránu zhoršila Foto: ilustračné

Na Slovensku naďalej pretrváva veterné počasie a silné búrky. Toto nepriaznivé počasie sa podpísalo pod viaceré výpadky elektriny, popadané stromy a strhnuté strechy. V priebehu dopoludnia sa situácia s výpadkami elektrickej energie na strednom Slovensku zhoršila. Bez elektriny je v tomto čase takmer 17-tisíc odberných miest. Počet výpadkov už dosiahol parametre kalamity. 

„Stredoslovenská distribučná (SSD) eviduje 13 porúch na vedeniach vysokého napätia a desiatky porúch na vedeniach nízkeho napätia. Mimo prevádzky je takmer 200 distribučných trafostaníc. Môžu za to najmä popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vedenia,“ informoval hovorca spoločnosti Stredoslovenská distribučná Miroslav Gejdoš.

Najhoršia situácia je podľa jeho slov na hornej Orave, v Terchovej a v okolí Rajca. Bez elektriny je aj časť Vyhní, Hornej Štubne, Ružomberka a Partizánskej Ľupče. Na Orave je bez elektrickej energie momentálne približne stovka trafostaníc. Bez prúdu je tak časť Trstenej, Liesek, Brezovica, Vitanová, Hladovka, ale aj Zákamenné a Oravská Jasenica. 


„Tam, kde to okolnosti dovoľujú, sa snažia dispečeri zo žilinskej centrály premanipulovať distribúciu elektrickej energie tak, aby mali domácnosti prúd z iných nepoškodených vedení. V mnohých prípadoch to však nie je možné a obyvatelia musia čakať na fyzické odstránenie poruchy. Pracovníci údržby SSD sú v teréne v posilnených skupinách a robia všetko preto, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr,“ spresnil Gejdoš.

Elektrikárom najviac komplikujú prácu neustále padajúce stromy, počasie a neprístupný, prípadne rozmočený terén. Podľa aktuálnej predpovede by sa malo počasie postupne zlepšovať a vietor by mal slabnúť. Akonáhle prestanú pribúdať ďalšie poruchy, elektrikári budú môcť odstrániť všetky závady a sprevádzkovať distribučnú sieť.

„Obyvateľov stredného Slovenska by sme chceli požiadať o trpezlivosť a v neposlednom rade aj o opatrnosť. Ak budú svedkami nejakej mimoriadnej udalosti v súvislosti s elektrickým vedením, je nutné, aby to nahlásili na poruchovú linku Stredoslovenskej distribučnej: 0800 159 000. Ide najmä o prípady potrhaných vodičov spadnutých na zem, ktoré iskria či iné nebezpečné situácie. Zároveň ich však žiadame, aby zbytočne nepreťažovali poruchovú linku, pokiaľ to nie je nevyhnutné,“ uzavrel Miroslav Gejdoš.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: SSD