15. ročník Žilinského literárneho festivalu pokračuje, pozrite si jeho program


Foto: 15. ročník Žilinského literárneho festivalu pokračuje, pozrite si jeho program

15. ročník – KRAJINA 

Do akej krajiny sme sa narodili?
Akú krajinu zanechávame nasledovníkom? 
V akej krajine vlastne chceme žiť? 

Pondelok 1.10.2018 
16:30 Ozveny sveta v umeleckom preklade 

Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31
Adam Bžoch, literárny vedec, prekladateľ nizozemskej literatúry, riaditeľ Ústavu svetovej literatúry 
Renáta Deáková, redaktorka, prekladateľka z maďarského jazyka, vydavateľstvo ZELENÝ KOCÚR
Martin Prebudila, slovensko-srbský spisovateľ a prekladateľ, šéfredaktor slovenskej redakcie Rádia Nový Sad v Republike Srbsko 

Dialógy o prekladovej literatúre - veľvyslankyni národných kultúr. O ne/možnosti prekladať poéziu a tvorivosti prekladateľov. O svetovej literatúre v slovenských kníhkupectvách a o dielach slovenských básnikov, prozaikov a dramatikov vo svetových, európskych či exotických jazykoch.

Moderuje Ján Filip. 

Utorok 2.10.2018 
16:30 Ľudovít Štúr a osmičkové roky 

Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31
Tibor Pichler, filozof, riaditeľ Filozofického ústavu SAV
Peter Zajac, literárny vedec, Ústav slovenskej literatúry SAV

Tri tváre Ľudovíta Štúra: polonofil - rusofil -  človek západného rozmeru. Ľudovít Štúr v dejinách slovenského národa: pohľad na národné hnutie polovice devätnásteho storočia v rokoch 1848, 1918, 1938, 1948, 1989 a 2018. Vzťah Ľudovíta Štúra a romantického národného hnutia k ženám.

Moderuje Štefan Hríb.

V sprievodnom literárnom pásme  Misky strieborné, nádoby výborné vystúpia študentky Gymnázia bilingválneho v Žiline Rovnomenná divadelná hra spisovateľky Jany Juráňovej patrí k rodinnému striebru slovenskej literatúry.

Streda 3.10.2018
17:00 Verejné tlačenie básní Olega Pastiera

Kníhkupectvo Artforun / Mariánske námestie 11
Pouličný workshop, počas ktorého si spolu s výtvarníkom Jurajom Poliakom hĺbkotlačou pripomenieme tvorbu slovenského básnika a prozaika Olega Pastiera.

Štvrtok 4.10.2018
16:30 Osamelý bežec Ivan Štrpka žije svoju báseň

Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31
Ivan Štrpka, básnik, textár, esejista, prekladateľ
Ján Štrasser, básnik, textár, publicista. Prekladateľ

Tichý rebel a majster imaginácie Ivan Štrpka, člen legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, zrkadlí poéziu, literatúru, kultúru i svet, v ktorom chceme žiť. Vnútorne slobodný, odmietaný normalizátormi kultúry, vášnivý čitateľ a cestovateľ, verný tomu, čo pokladá za dôležité, hľadá svetlo na konci tunela. Spoluhosťuje Ján Štrasser, autor knižky rozhovorov s Ivanom Štrpkom Žiť svoju báseň.

Moderuje Peter Ničík.

V sprievodnom hudobno poetickom programe zarecitujú verše Ivana Štrpku Adriána Pešková, študentka Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline a Michal Kvaššay, študent Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Piesne Deža Ursínyho s textami Ivana Štrpku zahrajú študenti Konzervatória v Žiline. Spieva Jelena Horváthová. Aranžmány Peter Vaňouček.

20:00 Žilinský literárny kvíz

Smer 77 Music Bar / R.Zaymusa 72/8
Kvízový večer s literárnymi témami o literárne ceny

Piatok 5.10.2018
12:30 Andrej Bán a čitateľská cena vydavateľstva Absynt

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Pilotný ročník Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt vznikol s cieľom rozšíriť  vyvrátiť mýtus o ignorancii písaného slova súčasnou mladou generáciou. Osmička súťažných textov od domácich a zahraničných reportérov zachytáva aktuálne aj stále bolestné problémy Slovenska a sveta. V prvom kole sa do hlasovania zapojila stovka žiakov vo veku 14 - 19 rokov z piatich žilinských gymnázií. Usilovný študent prečítal počas letných prázdnin vyše pol druha tisíc strán textov a udelil hlas svojej knihe. V druhom kole sa stretnú piati reprezentanti jednotlivých škôl v rétorickej súťaži s cieľom ovplyvniť celkové výsledky hlasovania. Napísané slovo ožije v besede  s autorom jednej zo súťažných kníh Andrejom Bánom a študentami žilinských gymnázií pod vedením Mgr. Martina Benikovského, PhD. 

15:00 Fotograf Alan Hyža

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

V dobe smartfónov s integrovanou digitálnou kamerou sa stále nájdu ľudia ochotní nosiť 20-kilový storočný drevený fotoaparát zaznamenávať neopakovateľné krásy staromódnym spôsobom. Nielen o svojej poslednej knihe Memoria – Miznúce Slovensko porozpráva Alan Hyža, autor mnohých kníh o našej krajine.

Moderuje Ján Ničík.

16:30 Martin M. Šimečka – Medzi Slovákmi

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Martin M. Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Už dvakrát sa stal „nepriateľom štátu“, prvý raz to bolo za komunizmu, druhý v období mečiarizmu, a táto skúsenosť mu umožňuje nazerať na Slovensko z unikátnej perspektívy. Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? A čo vlastne určuje váš vzťah k spoločnosti? Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti.

Moderuje: Martin Benikovský.

18:00 Andrej Bán – Slon na Zemplíne

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“, to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.

Moderuje: Ján Puček.

20:00 Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport - Peter & Lucia

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Adaptácia Alty Vášovej dostala konkrétnu muzikálovú podobu až s textami Jána Štrassera, ktoré zhudobnil Dežo Ursiny a v demonahrávke zaznamenali spolu s Jarom Filipom.

Sobota 6.10.2018
10:00 Malý knižný trh

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11
kedykoľvek medzi 10:00 a 14:00 Knižný beh Žilinou

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11
Zašifrované potulky mestom, hra v ktorej vyhrajú tí najrýchlejší a najšikovnejší

 

11:00 EDUdrama – Kde je Cyril?

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Workshop EDUdrama chce stierať hranice medzi javiskom a hľadiskom. Medzi učením a učením sa. Pracuje spôsobom, ktorý aktívne vťahuje všetkých do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku, učitelia a žiaci sa učia spolu a navzájom. Pripravuje interaktívne divadelné predstavenia, vzdelávacie programy pre školy aj učiteľov a snažíme sa prepájať všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom používajú dramatickú výchovu: v škole, divadle, knižnici…

13:00 Matej Fabšík /fabo a Marián Grofčík /junior – Ako vznikla kniha Lada svetom – Na Žiguli cez Himaláje

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Koľko stojí dobrý obed v Indii? Kde v Pakistane je najlepší výhľad na horu Nanga Parbat? V ktorom čínskom hoteli sú najmäkšie vankúše? Odpovede na tieto a podobné otázky vám táto kniha bohužiaľ nedá, pretože sa sústreďuje najmä na otázky, ktoré by ste nikdy nepoložili. Hlavnou náplňou cestovateľskej skupiny LADA Svetom je totiž objavovať najzapadnutejšie kúty sveta na predpotopnom stále sa kaziacom vozidle a zažívať tie najpodivnejšie situácie a produkovať z nich kvalitné historky. Preto sa v našej druhej knihe namiesto obvyklých cestopisných faktov dozviete, ako si v Uzbekistane vážia vodku, ako sa dá v Indii nabúrať auto a takmer s ním spadnúť zo skaly, ako sa dá cestovať dva mesiace v dvoch zasmradených žiguliach a ako si ich nechať zabaviť na hraniciach Mjanmarska a Thajska. Dva mesiace, dve Lady, šesť ľudí a takmer 20 000 kilometrov zo Slovenska do Laosu, dve dopravné nehody, jedna zlomená náprava, jedno odlomené koleso, približne päťdesiat hnačiek a jedna výšková choroba a k tomu stovky podivných historiek.

14:30 Spisovateľ Pavel Vilikovský /Anasoft litera uvádza/

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Príde medzi nás legenda slovenskej literatúry. Fakt je to tak.

Pavel Vilikovský - spisovateľ, ktorého sme pozývali listom a on nám listom odpovedal. Nevlastní mobil, má len pevnú linku. Takmer každá jeho nová kniha sa stáva finalistom najznámejšej literárnej ceny Anasoft litera. Wikipedia hovorí : „Viac než príbeh ho zaujíma samotné rozprávanie príbehu. Používa presné výrazy na vyjadrenie myšlienok, pocitov a dejov, pričom táto presnosť má byť nositeľom významu. No zároveň pochybuje o tom, či je slovo schopné byť nositeľom významu, dokonca pochybuje i o samotnej existencii významu ľudského konania.“  Ak ste milovníkom vybrúsených viet pána Vilikovského, môžete len súhlasiť (a pochybovať spolu s ním).

Moderuje: Katarína Labudová.

 

15:00 Rudolf Fila – Načo nám je umenie

Nadácia POLIS / Mariánske námestie 31

Rudolf Fila (1932 – 2015) bol maliar, pedagóg a spisovateľ, výnimočný vzdelanec európskeho formátu, slobodný, múdry a láskavý sprievodca svetom umenia. Dialógy o ňom, o jeho schopnosti učiť vidieť, ale aj o tom, čo je gýč, čo je umenie, aké sú jeho tajomstvá, čím nás vie tešiť, provokovať, zraňovať, robiť šťastnejšími a ušľachtilejšími.
Daniel Fischer, výtvarník, člen výtvarnej Skupiny A-R, ktorej členovia boli žiakmi R. Filu
František Mikloško, dlhoročný kamarát výtvarnej Skupiny A-R, organizátor jej výstav
Juraj Mojžiš, filmový a výtvarný teoretik, filmový architekt a scénograf, autor monografie o R.Filovi
Peter Zajac, literárny vedec, spoluautor knižného rozhovoru s manželmi Filovcami

Hudobní hostia programu:

Alžbeta Turčányiová (Guildhall School of Music and Drama, Londýn), spev
Martin Mičian, (Konzervatórium Žilina),klavír

Moderuje Peter Ničík.

16:00 Lucia Satinská, Renáta Deák, Gabriela Magová a Eva Andrejčáková – Za Dunaj a naspäť

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Silná štvorka – štyri prekladateľky z maďarského jazyka – Lucia Satinská, Renáta Deak, Gabriela Magová, Eva Andrejčákova a pikošky z prekladateľskej dielne alebo čo ste sa nikdy nechceli opýtať (o preklade z maďarčiny) a my vám to predsa povieme.

17:30 Jaroslav Peregrin – Krajinami jazyka, myslenia a sveta

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Akú úlohu hrá v našom živote jazyk? Z akých perspektív a akými prístupmi dokážeme skúmať fenomén ľudského jazyka? Aký je vzťah jazyka a myslenia? Ako sa od jazyka dostávame k logike? Aká je miera, ktorou sa náš jazyk podieľa na našich súboroch bežných presvedčení či na našich vedeckých teóriách o svete? Ako sa na poznaní ľudského jazyka dokáže zmysluplne podieľať (popri vede) filozofia? Filozof Jaroslav Peregrin nám pomôže nájsť niektoré z odpovedí.

Moderuje: Pavol Labuda.

18:30 Víťaz Anasoft Litera 2018 /Anasoft litera uvádza/

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

20:00 Atlas spomienok na Petra Krištúfka

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Priatelia tragicky zosnulého spisovateľa Petra Krištúfka novinár, spisovateľ a textár Peter Uličný a redaktor a moderátor Dado Nagy rozprávajú o mnohorakých podobách a vrstvách jeho života.

Moderuje Viktor Suchý.

22:00 Anton Jaro trio – Jazzové štandardy

Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Anton Jaro trio sú: Anton Jaro – basová gitara, Peter Jankech – klávesy a Peter Szapu – bicie

Nedeľa 7.10.2018

9:00 Výlet s filozofom

Zraková pyramída v Súľove / umelecké dielo Juraja Gábora inštalované v krajine

Fyzicky nenáročná, no intelektuálne stimulujúca túra do Súľova s profesorom Jaroslavom Peregrinom spojená s filozofickými hovormi na tému krajina. Odchod od Novej synagógy objednaným autobusom.

Výlet sa v prípade zlého počasia zmení na neformálnu diskusiu v žilinskom kníhkupectve Artforum

 

Prečítajte si viac: