Toto je Kosovo! Žiline sa predstavia kosovskí umelci.


Foto: Toto je Kosovo! Žiline sa predstavia kosovskí umelci.

Projekt “Toto je Kosovo! privíta v Žiline v dňoch 12.-13. novembra viacerých kosovských umelcov, ktorí sa budú snažiť priblížiť kultúru svojej domoviny slovenskému divákovi. Cieľom je ukázať, čím sa zaoberajú mladí ľudia z Kosova, ako vnímajú svoj život v tejto krajine, jej minulosť a čo očakávajú od budúcnosti.

O Kosove si toho na Slovensku veľa myslíme a málo vieme. Kosovskí umelci prichádzajú na Slovensko aj preto, aby sa to zmenilo. „Kosovo je krajina s najmladšou populáciou v Európe, ktorá pred 15 rokmi prežila vojnu a dodnes je jej existencia spochybňovaná niektorými štátmi vrátane Slovenska“, vraví jedna z organizátoriek podujatia Toto je Kosovo! Lucia Klapáčová z organizácie Balkans Gateway a dodáva: „Kosovo na Slovensku vyvoláva emócie, ale aj otázky a záujem. Veríme, že prostredníctvom filmov, diskusií, výstavy a divadla, ktoré prinášame na Slovensko, zvedavosť Slovákov ukojíme“.

Podujatie organizujú Kosovo Foundation for Open Society (Priština) a Balkans Getaways (Bratislava) v spolupráci so Stanicou Žilina-Záriečie. Zúčastnení umelci už majú za sebou pozoruhodné kariéry a veľký ohlas na Balkáne i vo zvyšku Európy.

Toto je Kosovo! sa bude konať v 4 slovenských mestách. V Žiline sa počas dvoch dní (12.-13. novembra) budu konať spolu štyri výnimočné kultúrne podujatia:


Streda 12.novembra:

19.00 divadelné predstavenie Zničenie Eiffelovej veže
Preč s Eiffelovkou! Zachránime tým svet. Tragikomédia Zničenie Eiffelovej veže reflektuje dôsledky náboženského radikalizmu a terorizmu v globálnom svete.

21.00 koncert Gipsy Groove
Koncert Gipsy Groove ide k podstate vašej bytosti. Zabaví, rozveselí a nabije energiou. Populárna kosovská kapela ponúka mix tradičných balkánskych cigánskych rytmov s jazzom, reggae, funk-u, DnB či rockom.


Štvrtok 13.novembra:

18.00 Filmy, interaktívna výstava a diskusia
V troch filmoch Vnútri je svetlo, Kolóna a Balkón mladí kosovskí autori predstavujú silné témy rezonujúce v dnešnom Kosove. Interaktívna prezentácia projektu Moje meno - ich mesto medzinárodne úspešného kosovského umelca Albana Muju predstavuje kuriózny fenomén - pomenovávanie detí v Kosove podľa významných miest v Albánsku. Na záver sa o Kosove sa môžete porozprávať s kosovskými umelcami.

21.00 koncert JazzaiR´T
Skupina ponúka hudbu silno ovplyvnenú džezom, klasicou hudbou, popom a balkánskou tradičnou hudbou. V JAZZAIR’T sa stretli skúsení experimentálni hudobníci kosovskej živej džezovej scény.


Vstupné: 2€ na jeden koncert, 3€ na celý deň
Miesto konania: Stanica Žilina-Záriečie

Prečítajte si viac: